PKK yöneticilerinden Duran Kalkan 1 Eylül’den sonrası için şimdiden sinyal verdi: 1 Eylül’den itibaren Türk ordusunun operasyonlara...

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan 1 Eylül’den sonrası için şimdiden sinyal verdi: 1 Eylül’den itibaren Türk ordusunun operasyonlara kesin son vermesi gerekli. Yoksa çatışma gündeme gelebilir.
PKK'nin üst düzey yöneticilerinden Duran Kalkan, örgütün başlattığı “çatışmasızlık ve eylemsizlik” süresinin 1 Eylül'de sona ereceğini, TSK’nin operasyonları durdurmaması halinde, bu tarihten sonra yeniden “çatışmaların” başlayacağı uyarısında bulundu.
Kalkan, ANF’ye yaptığı açıklamada PKK’nin 1 Eylül’e kadar "çatışmasızlık ve eylemsizlik" ilan ettiğini anımsattı. Kalkan, “1 Eylül’de bu süreç tanımlanıyor. Ondan sonra ne olacaktır? Birçok çevre bu konuda hiç duyarlı bir tutum içinde gözükmüyor. Sanki böyle bir sorun yokmuş gibi yaklaşılıyor” dedi. Kürt sorununun çözüm ilkelerinin tartışılması istendiğini, çözüm yönünde adımların atılması için çalışıldığını söyleyen PKK yöneticilerinden Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Halbuki bir kere, bırakalım o adımları atmayı, mevcut tartışma düzeyini daha derinleştirmek ve görüş ortaklaşmasını yaratabilmek için uygun, çatışmasız bir ortama ihtiyaç var. Bunun için de, 1 Eylül’den itibaren Türk ordusunun operasyonlara kesin son vermesi gerekli. Böyle olmazsa ne olur? Çatışma gündeme gelebilir. Mevcut tartışma ortamını sürdürmenin imkânı ortadan kalkabilir. Bunun zemini yok olur.”

KÜRTLER ADINA KONUŞANLARA UYARI
AKP hükümetinin son dönemde sürdürdüğü 'Kürt Açılımı'na ilişkin Kürtler adına konuşanları da “dikkatli olmaları” uyarısında uyaran Kalkan, “Kürtler adına konuşanların da dikkatli olması, ölçülü yaklaşması, üslubuna, açıklamalarına dikkat etmesi gerekli. Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate alan, ona göre söz ve davranış içerisinde olan tutumu geliştirmesi gerekli. Yine Kürtler adına da daha doğru ve ölçülü konuşabilmesi lazım. Bazıları var ki, en sonda konacak şeyleri en başta söylemeye çalışıyorlar, bunun söylenmesini istiyorlar. Bu, aslından baştan sorununun çözümüne yaklaşımın önünü tıkatmak oluyor. Öyle yaklaşılmamalı. Yöntemsiz yaklaşımla Kürt sorununun çözümü yönünde adım atılamaz. En başta söylenmesi ve yapılması gerekenin ne olduğunu doğru tespit etmek, oradan başlayarak adım adım ilerlemek gerekiyor” diye konuştu. ANKA