birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.10.2015 13:06

PKK: Ateşkese bağlı kalacağız

PKK: Ateşkese bağlı kalacağız

PKK, Ankara'da gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına duyduğu saygı nedeniyle ateşkese bağlı kalacağını açıkladı.

PKK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, örgütün cumartesi günü ilan ettiği eylemsizlik kararını Ankara saldırısında hayatını kaybedenlerin vasiyeti gereği sürdüreceklerini, PKK'lilere 'üzerlerine gelinmediği ve halka dönük saldırılar olmadığı müddetçe' eylem yapmaması talimatı verdi.

ANF'ye göre Karayılan, uzun mesafeli telsiz aracılığıyla yaptığı açıklamada, Ankara'da yaşamını yitiren insanların vasiyeti gereği eylemsizlik sürecini uygulayacaklarını belirtti.

Eylemsizlik süreci boyunca örgüt güçlerinin 'üzerlerine gelinmedikçe ve halka dönük saldırılar olmadığı müddetçe herhangi bir eylem yapmaması gerektiğini' söyleyen Karayılan, militanların denetiminde tutulan yolların bırakılmasını ve buralarda görevli olan militanların üs alanlarına dönmeleri çağrısında bulundu.

Karayılan, yol denetimlerine son verilmesini de isteyerek, "Eylemsizlik ruhuna uygun olarak hareket etmek ve çatışmaya hiçbir biçimde meydan vermemek için herkes bulunduğu yerde kalmalı" ifadelerini kullandı.

'PKK'NIN EYLEMSİZLİK KARARI AKP'Yİ ÜRKÜTTÜ'

PKK'nın eylemsizlik kararının AKP hükümetini 'ürküttüğünü' de söyleyen Karayılan, "…Geliştirmek durumunda olduğumuz eylemsizlik sürecine, AKP'nin uymayacağı açıktır. Bu nedenle tüm arkadaşlar bizim geliştirdiğimiz bu sürecin tek taraflı bir tutum olduğunu ve olacağını iyi bilmelidir" diye konuştu.

KCK, Ankara saldırısının da yaşandığı 10 Ekim günü 1 Kasım'a kadar eylemsizlik kararı aldıklarını açıklamıştı.