birgün

6° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 22.01.2021 09:30

‘Planlı’ patlamalar, çatlaklar, denetimsizlik: Felâketin habercisi

Akkuyu Nükleer Santralı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin uzmanlar “Bu daha başlangıç” yorumu yaptı. İnşaat aşamasında meydana gelecek en küçük hatanın ileride büyük felaketlere yol açabileceğini belirten uzmanlar hatadan geri dönülmeli çağrısı yaptı

‘Planlı’ patlamalar, çatlaklar, denetimsizlik: Felâketin habercisi

Yaren ÇOLAK

Mersin Akkuyu Nükleer Santralı yapımında iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan ve ‘kontrollü’ olduğu iddia edilen patlama sonrası uzmanlardan uyarı geldi. Türkiye’nin ihtiyacı olmayan ‘lüks’ bir tesisin ileride büyük felaketlere yol açacağını belirten uzmanlar, projenin derhal durdurulması için çağrı yaptı.

HATADAN DERHAL GERİ DÖNÜLMELİ

“Santralın Ruslara ait olması denetimde eksikliğe yol açmamalı” diyen Damar, Türkiye’de inşaatı denetleyen kişilerin de bu patlamadan sorumlu olduğunu ifade etti.

Akkuyu Nükleer Santralı’nın Türkiye açısında hem gereksiz hem de elektrik açısından pahalı bir tesis olduğunu belirten Damar şöyle konuştu: “Yani bir anlamda aşırı lüks ve elektrik sektörüne ekonomik anlamda da zarar verecek santraldır. Türkiye’nin mevcut kurulu gücü 95 bin megavatı açmış durumdadır. Türkiye’nin tepe gücü ihtiyacı 50 bin megavattan az. Yaklaşık 45 bin megavatlık fazla tesis vardır. Şu piyasada elektriğin kilovat bedeli aşağı yukarı 30 kuruşken Akkuyu’da üretilecek elektriğin bedeli 12.35 cent üzerinden satılacak. Bu tesis hem sistemdeki fazlayı kapasiteyi artıracak hem de elektriğin fiyatını yükseltecektir. Durum böyleyken pahalı elektrik alacağımız gereksiz bir tesis, ileride büyük felaketlere neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı Akkuyu Nükleer Santralı’nın yapımı bir an önce durdurulmalıdır.”

DAHA KÖTÜLERİ YAŞANABİLİR

Nükleer santralların çıkmaz bir yol olduğunu belirten Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ise “Akkuyu Nükleer Santralı’nın zemininde meydana gelen çatlaklar, yüklenici firmanın yaptığı patlatma sonucunda çevreye verilen zararlara ilişkin sadece müteahhit firmanın yaptığı açıklamalar yeterli değildir. Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından derhal araştırma ve açıklama yapılması gerekiyor” dedi. Santralın yatırımcısının da yüklenicilerinin de bu konuda gereken bilince sahip olmadığını ifade eden Türkyılmaz, “Bu santrala itirazımız sadece yapımı aşamasında yaşananlardan ibaret değil. Bu daha başlangıç, daha kötüleri olabilir” ifadelerini kullandı.

ÜLKEYE BİR YARARI YOK

Atık sorununa da değinen Türkyılmaz şöyle konuştu: “Santralların atık sorunu hala çözülememiştir. Atıklar Türkiye’nin başına bela olacaktır. Bu santralların Türkiye’ye bir yararı olmadığı gibi üstüne zararı vardır. Santralların mülkiyeti Türkiye’ye ait değildir. Bir Rus şirketi kuracak, işletecek ve yüksek fiyatlara satacağı elektriğin kazancını kendi ülkesine götürecektir. İleride daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmamak için Akkuyu ve Sinop’taki nükleer santral projelerinden derhal vazgeçilmelidir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol