birgün

30° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 25.06.2020 09:23

Plastik endüstrisi virüsü fırsat bildi

Plastik endüstrisi virüsü fırsat bildi

HABER MERKEZİ

Greenpeace, Covid-19 salgını başladığından itibaren plastik endüstrisinin dünyada tek kullanımlık plastiklerin insanları koronavirüsten koruyacağına dair yanlış bir algı yaratarak plastik kullanımına teşvik ettiğini belirtti.

Plastikten Kurtul Hareketi, Greenpeace ve 18 farklı ülkeden 115 sağlık uzmanı, tek kullanımlık ürünlerin yeniden kullanılabilir ürünlerden daha güvenli olmadığını, yeniden kullanılabilir sistemlerin temel hijyen kurallarına uyulduğu sürece güvenle kullanılabileceğine dikkat çekti.

“Halk sağlığı, evimiz olan gezegenin de temizliğini dikkate almak zorunda” diyen Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Dr. Mark Miller “Covid-19’un etkisini azaltmak için yeniden kullanılabilir eşyaların güvenli kullanımı yerine gereksiz tek kullanımlık plastiklerin teşvik edilmesi çevreyi, su sistemlerini ve gıda tedariğini olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Bilim insanları, akademisyenler, doktorlar ve halk sağlığı uzmanları evde kullanılan temizlik ürünlerinin yeniden kullanılabilir ürünler gibi sert yüzeylerde etkili olduğunu belirtti.

Açıklamada, Covid-19 sürecinde dünyada bazı dükkanların yeniden kullanılabilir ürünlerin kullanımını yasakladığına ve bazı plastik yasaklarına geçici durdurma getirildiğine dikkat çekildi. Greenpeace ABD’den Graham Forbes ise plastik endüstrisi yerine bilime kulak verilmesine dikkat çekti.

Greenpeace Akdeniz Plastik Proje Sorumlusu Nihan Temiz Ataş ise , “İnsan ve çevre sağlığı bir bütün; artık bilimin ışığında adım atmalı ve çevre sağlığını tehdit edecek bilgi kirliliklerinden sıyrılarak, bir dakikalık çözümlere değil büyük resme bakmalıyız. Tek kullanımlık ürünlerin koronavirüs üzerinde bir kalkan etkisi görmediğini bilim insanları açıkça belgeliyor. Bu yüzden kendi hijyenimizle beraber kullandığımız çok kullanımlı ürünlerin hijyenine de özen göstererek bu süreci gezegenimiz için minimum hasarla atlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız