birgün

24° HAFİF YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 13.04.2021 12:10

Plastik tesisi için toprak tarla verilmez

Plastik tesisi için toprak tarla verilmez

Gökay BAŞCAN

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde, tarımsal sit alanına PAKOP Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına tepkiler sürerken yapılan itirazlar ilk sonucunu verdi. Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi sevindirici bir karar aldı.

TMMOB Ziraat Odası’nın Tarım Orman Bakanlığı’nın arazileri tarım dışı kullanıma açan girişimine karşı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nın yaptığı başvuru sonucu yürütmeyi durdurma kararı çıktı.


Oda başvurusunda, Trakya topraklarının yüzde 82’sinin tarıma uygun olduğu ve bilimsel kriterlere göre ‘tarımsal sit alanı’ niteliği taşıdığı kaydedildi. Projenin tarım topraklarında geri dönüşü olmayan kayıplar yaratacağı vurgulandı.

Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi, yapılan işlemin açıkça hukuka aykırı olduğunu ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağını belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Öte yandan mahkeme kararında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projede ‘kamu yararı olduğu’ yönündeki ifadesi hatırlatılarak “Kamu yararı kararını organize sanayi bölgelerinin kurulmasıyla ilgili olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vermesi gerektiği anlaşılmıştır” denildi.

Bölge halkı mart ayının başında projenin imar planlarına, mevzuata ve hukuka aykırı olduğunu belirterek itiraz dilekçesi vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol