birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.03.2021 09:18

Polis direnen öğrencileri ailelerine şikâyet etti

Polis direnen öğrencileri ailelerine şikâyet etti

HABER MERKEZİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanan AKP’li Melih Bulu’ya karşı devam eden protestolara katılıp gözaltına alınan bir öğrencinin ailesi daha kendisini polis olarak tanıtan kişi tarafından arandı.

Haftalardır süren Boğaziçi direnişine destek eylemlerine katılan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi Ahmet S.’nin ailesi dün, kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından telefonla arandı.

Kendisini İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden memur Can olarak tanıtan kişinin “Gençlerimizi kaybetmemek için böyle bir çalışma başlattık. Gençlerimizin böyle şeylere katılması bizi üzüyor” dediği öne sürüldü.

Ahmet S., ailesi ve memur Can arasında geçen konuşmayı BirGün’e şöyle anlattı: “Kendisini İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden memur Can olarak tanıtmış. Aileme, benim Boğaziçi eylemlerine katıldığımı söyleyip nerede yaşadığımı ve çalıştığımı sormuş. Daha sonra aileme şunları söylemiş: ‘Biz gençlerimizi kaybetmemek için çalışma başlattık. Gençlerimizin böyle şeylere katılması bizi üzüyor. Twitter paylaşımları çok siyasi.’ Ama ben Twitter’dan hiç siyasi paylaşım yapmadım. Kapattıktan sonra tekrar aramış ve şunları söylemiş: ‘Gözaltına alındı. Sen bir konuş istersen, memursun sorun olur. Sizin için söylüyorum.’ Avukatımı aradım o da bana çoğu kişiyi bu isimle aradığını belirtti.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol