birgün

27° AÇIK

Polis sansürüne tepki gösteren sanatçı sergiden çekildi

KÜLTÜR SANAT 19.11.2016 16:54
Polis sansürüne tepki gösteren sanatçı sergiden çekildi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

TÜYAP sanat fuarında, BirGün yazarı Rahmi Öğdül‘ün küratörlüğünü yapmış olduğu “Sizi Çok Formsuz Gördüm” sergisinde gösterilmekte olan bir resme polis müdahalesi sonucunda sansür uygulandı. Sansüre tepki gösteren sanatçı, kaldırılan tablosunun üzerine tüm eserlerini sergiden çekti.

Eserin yaratıcısı Özgür Korkmazgil, "Eserimin bağlamından koparılarak sansürlenmesinden ötürü bağlantılı diğer işlerimi de sergiden çekmiş bulunuyorum" dedi.

Sansür protestosu: siyah örtü

Gazetemize konuşan Rahmi Öğdül ise Korkmazgil’in arkasında olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Savcılığa tablonun müstehcen olduğuyla ilgili şikâyetler yapılmış. Bunun üzerine de sabah saatlerinde sergi alanına polisler gelmiş ve tablonun kaldırılmasını ya da +18 salonunda sergilenmesini söylediler. Sanatçımız da buna tepki göstererek, eserlerini kapalı bir alanda sergilemeyi reddedip, bütün eserlerini sergiden çekti. Ben de yapılan bu müdahaleyi protesto etmek için tablonun kaldırıldığı yere siyah bir bez astım. Korkmazgil’in arkasındayım."

Eserin 1 yağlı boya tuval ve 3 fotoğraftan oluştuğunu söyleyen Öğdül, tuvalde bir pirzola parçasının olduğunu diğer 3 fotoğrafta ise kadın bedeninin çeşitli yerlerinin yer aldığını söyledi.

polis-sansurune-tepki-gosteren-sanatci-sergiden-cekildi-211483-1.
Rahmi Öğdül

Kadın bedeninin et gibi parçalanmasına eleştirel bir bakış açısı getirten tablonun kaldırılmasının doğru olmadığını belirten Öğdül sözlerini şöyle sürdürdü: "Sanat sınır aşma erimidir. Sınırları ihlal eder. Sanatı müstehcen olarak atfetmek sanatı kapalı bir yere sıkıştırmak demektir. Böyle bir şey mümkün değil."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol