birgün

15° PARÇALI BULUTLU

Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi sürüyor

Belarus ve Polonya arasında süregelen göçmen krizi devam ediyor. Polonya Savunma Bakanlığı, Belarus’un sığınmacıları korkutmak için ateş açtığını iddia ettiği görüntüleri yayınladı.

DÜNYA 10.11.2021 11:40
Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi sürüyor
Abone Ol google-news

Polonya-Belarus sınırındaki Bruzgi bölgesindeki sığınmacı krizi devam ediyor. Polonya Savunma Bakanlığı, Belarus tarafının ‘sığınmacıları korkutmak için’ ateş açtığını iddia ettiği görüntüleri yayınladı.

Öte yandan Polonya Sınır Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, “Dün 599 sınırı yasa dışı yollardan geçmek girişimi kaydedildi. 9 kişi gözaltına ve sığınmacılara geçiş için yardım eden 3 kişi gözaltına alındı” denildi.

AB VE NATO, BELARUS’A TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Belarus, insanların hayatlarını riske atmaktan vazgeçmeli” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Polonya sınırındaki durum hakkında konuştum. Belarus'un sığınmacıları taktik olarak kullanması kabul edilemez. NATO, Polonya ve bölgedeki tüm Müttefiklerimizle dayanışma içindedir” açıklamasını yapmıştı.

Son haftalarda çok sayıda sığınmacı, Belarus üzerinden Letonya, Litvanya ve Polonya’ya geçmeye çalıştı. Baltık ülkeleri, Minsk’i AB’yi istikrarsızlaştırmak için yasadışı göçün önünü açmakla, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ise Polonya hükümetini sığınmacıları yasadışı bir şekilde Belarus’a geri itmekle suçluyor.

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol