birgün

2° AÇIK

DÜNYA 10.11.2021 11:40

Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi sürüyor

Belarus ve Polonya arasında süregelen göçmen krizi devam ediyor. Polonya Savunma Bakanlığı, Belarus’un sığınmacıları korkutmak için ateş açtığını iddia ettiği görüntüleri yayınladı.

Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi sürüyor

Polonya-Belarus sınırındaki Bruzgi bölgesindeki sığınmacı krizi devam ediyor. Polonya Savunma Bakanlığı, Belarus tarafının ‘sığınmacıları korkutmak için’ ateş açtığını iddia ettiği görüntüleri yayınladı.

Öte yandan Polonya Sınır Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, “Dün 599 sınırı yasa dışı yollardan geçmek girişimi kaydedildi. 9 kişi gözaltına ve sığınmacılara geçiş için yardım eden 3 kişi gözaltına alındı” denildi.

AB VE NATO, BELARUS’A TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Belarus, insanların hayatlarını riske atmaktan vazgeçmeli” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Polonya sınırındaki durum hakkında konuştum. Belarus'un sığınmacıları taktik olarak kullanması kabul edilemez. NATO, Polonya ve bölgedeki tüm Müttefiklerimizle dayanışma içindedir” açıklamasını yapmıştı.

Son haftalarda çok sayıda sığınmacı, Belarus üzerinden Letonya, Litvanya ve Polonya’ya geçmeye çalıştı. Baltık ülkeleri, Minsk’i AB’yi istikrarsızlaştırmak için yasadışı göçün önünü açmakla, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ise Polonya hükümetini sığınmacıları yasadışı bir şekilde Belarus’a geri itmekle suçluyor.

İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol