Dünya futbolunun 12 zengin kulübünün, ‘Avrupa Süper Ligi’ adıyla yeni bir turnuva organize ettiklerini duyurmasının ardından Premier Lig'den birçok futbol kulübü, menajer ve oyuncudan eleştiri geldi. Aralarında Everton ve Southampton gibi köklü kulüpler ile Klopp, Bielsa ve Guardiola gibi teknik direktörlerin olduğu menajerler, yeni turnuvayı eleştirerek projeyi desteklemediklerini belirtti.

Premier Lig takımları, menajerleri ve oyuncuları Avrupa Süper Ligi'ne ateş püskürdü

İngiltere’den 6, İspanya’dan ve İtalya’dan 3 olmak üzere 12 kulübün katılımıyla yeni bir turnuva olan ‘Avrupa Süper Ligi’ kurulmasının yankıları tüm Avrupa’da sürüyor.

Başkanlığını aynı zamanda Real Madrid’in de Başkanı olan Florentino Pérez’in yapacağı organizasyona şimdiden birçok ünlü futbolcu ve üst düzey kulüp eleştirilerde bulundu.

EVERTON

İngiltere’de organizasyona katılacağını açıklayan 6 kulübün sadece kendi çıkarlarını gözettiğini belirten Premier Lig ekiplerinden Everton, bir açıklama yayımlayarak, yeni organizasyonu eleştirdi.

Everton’ın Avrupa Süper Ligi’ne ilişkin açıklamaları şöyle:

“Bu 6 kulüp, sadece kendi çıkarlarını düşünüyor. Ligimizin ve futbolun itibarını zedeliyor. Bu 6 kulüp, Premier Lig'de aynı puan tablosunda yer aldığı diğer takımlara saygısızlık yapıyor. Ülke ve dünya genelinde taraftarın önemli bir bölümüne ihanet ederek onları kandırıyor.

Bu zorlu dönemde kulüplerin daha fazla iş birliğine gitmesi gerektiği halde bu 6 kulüp, gizlice birleşerek futbol piramidinden ayrılma planlarını uygulamaya soktu. Bu piramidi Leicester City, Accrington Stanley, Gillingham, Lincoln City, Morecambe, Southend United, Notts County ve daha nice kulüp oluşturuyor. Bu sayede futbol zenginleşiyor ve taraftarlar bu oyunun tarihine şahitlik ediyor. 6 kulüp ise kendi taraftarına bile saygı duymayarak bu yapının altını kazmaya çalışıyor. Bu akılla açıklanamayan cehalet, futbol dünyası içinde asla kabul görmeyecektir.”

WOLVERHAMPTON WANDERERS

Premier Lig’in güçlü ekiplerinden Wolverhampton Wanderers (Wolves), Avrupa Süper Ligi organizasyonuna Twitter üzerinden kendilerini 2018/2019 yılı şampiyonu ilan ederek ironik eleştirilerde bulundu.

Wolves kulübü 2018-2019 sezonunda ligi yeni organizasyona katılacak 6 kulübün arkasında 7’nci sırada bitirmişti.

SOUTHAMPTON FC

Bir diğer Premier Lig kulübü olan Southampton FC de, Wolves’în Twitter gönderisini alıntılayarak, “Biz de 2014/15 sezonu şampiyonu olarak sizi tebrik ediyoruz” sözleriyle yeni organizasyona gönderme yaptı.

JURGEN KLOPP

Turnuvanın kurucularından Liverpool’un teknik direktörü Jurgen Klopp da yeni turnuvaya sıcak bakmadığını ve amacının her zaman Şampiyonlar Ligi’nde bulunmak olduğunu belirterek, “Liverpool, bazı kararlardan daha fazlasıdır. Futbolculuğumdan bu yana Şampiyonlar Ligi var ve ben Şampiyonlar Ligi'ni seviyorum. Amacım her zaman Şampiyonlar Ligi'nin bir parçası olmaktı. Unutmayın, kulüplerin en önemli parçaları taraftarları ve takımlarıdır. Hiçbir şeyin bunun önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Futbolcularım bütün maçları kazanamamak haricinde yanlış bir şey yapmadılar. İnsanların bunu anlamasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

PEP GUARDIOLA

Yeni turnuvanın kurucularından Manchaster City’nin teknik direktörü olan Pep Guardiola, Avrupa Süper Ligi’nde olacağımızı yeni öğrendim diyerek, durumdan rahatsız olduğunu belirtti.

İspanyol teknik direktörün yeni turnuvaya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Açıklama yapılmadan birkaç saat önce Avrupa Süper Ligi'nde olacağımızı öğrendim. Başkan futbolun nereye gittiğine dair daha net konuşabilir ancak durum bizim için rahatsız edici çünkü her şeyi bilmiyoruz. Çaba ve başarı arasında bir ilişki olmadığında spor , spor değildir. Kaybetmen önemli değilse spor değildir. Birçok kez mümkün olduğunca iyi bir yarışma istediğimi söyledim. Takımların zirvede mücadele edip elemelere katılamaması adil değil.

Bu noktada UEFA başarısız oldu. Tüm bilgileri açıklığa kavuşturmaları gerekiyor. Bir sonraki adımın ne olduğunu gerçekten netleştirmeleri gerekiyor ve sonra insanlar ne yapacaklarına karar verebilirler. O halde mümkün olduğunca birlikte hareket etmeliyiz. Ama aynı zamanda alaycı olmayın. Herkes kendi adına düşünüyor. UEFA kendileri için düşünüyor."

MARCELO BİELSA

Liverpool ile dün oynadıkları maçtan sonra Avrupa Süper Ligi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Leeds United Teknik Direktörü Marcelo Bielsa, "Zenginler, daha fazla güç kazandıkça başkalarına göre daha fazla ayrıcalık talep etmeye başlarlar" diyerek turnuvanın yaratacağı adaletsizliklere dikkat çekti.

'Hocaların hocası' olarak bilinen Bielsa, yeni organizasyona ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Ben şaşırmadım. Neden şaşırıyorsunuz? Zenginler, daha fazla güç kazandıkça başkalarına göre daha fazla ayrıcalık talep etmeye başlarlar. Bu dünyada yaygın olan bir şey, yalnızca futbolda değil. Modern dünya, zenginlerin yoksulların daha da yoksullaşması pahasına güçlenmesi üzerine kurulu. Futbolu sağlıklı kılan şey, güçlünün aşırı büyümesi değil, zayıfın kendini geliştirme ihtimalidir. Her ne kadar kulüplerin finansal sahipleri olsa da futbolun gerçek sahipleri kulübün armasına aşık olanlardır. Onlar olmadan futbol her geçen gün kaybolacak.”

BRENDAN RODGERS

Yeni turnuvaya yönelik bir eleştiri de Premier Lig’in eski şampiyonlarından Leicester City'nin teknik direktörü Brendan Rodgers’tan geldi.

Büyük altıyı tanımlayan şeyin para olduğunu söyleyen Rodgers, "Büyük Altı'yı tanımlayan şey ne? Açıkça gözüküyor ki para. En azından şu an için öyle. Biz, bu algıyı futbol oynayarak bozmaya çalıştık. Ve futbol, zaten büyük takımlara karşı bunu başarabildiğiniz için güzel bir oyun" dedi.

JAMES MILNER

Liverpool kaptanı James Milner da Leeds United maçı sonrası yaptığı açıklamalarla yeni turnuva fikrini beğenmediğini dile getirerek, “Herkes gibi bizde oyuncular olarak dün gece bu haberi aldık. Oyuncuların bu durumda söz hakkı yok” dedi.