birgün

4° KARIŞIK DUŞ

Prof. Ceyhan: PCR testi kararını bilimsel olarak tartışmaya gerek yok, mutlaka düzeltilmesi lazım

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İçişleri Bakanlığı kararıyla aşısızlara PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bunu bilimsel olarak zaten tartışmaya gerek yok; mantık olarak da son derece anlamsız. Mutlaka düzeltilmesi gereken bir karar” dedi.

SAĞLIK 18.01.2022 10:20
Prof. Ceyhan: PCR testi kararını bilimsel olarak tartışmaya gerek yok, mutlaka düzeltilmesi lazım
Abone Ol google-news

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Türkiye’de aşısız kişiler için PCR testi uygulamasına son verilmesi kararına ilişkin konuştu.

Sözcü'den Batuhan Serim'e konuşan Ceyhan, alınan kararların bilimsel bir gerekçeye dayanmadığını ve düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Ceyhan, şu ifadeleri kullandı:

"Nedeni çok açık. Görünen o ki artık PCR testi kapasitesi sınıra geldi. Vakalar da çok arttığı için kısıtlamaya çalışıyorlar. ‘Daha fazlasını yapamayacağız' diye düşünüyorlar vaka sayısı çok arttığı için. Çünkü PCR öyle bir test, sonsuz bir kapasitesi yok; çalışabilecek laboratuvarlar belli sayıda, çalışacak insan belli sayıda, kullanılan aletler belli sayıda. Hızlı tanı testlerini koymadığınız sürece bunu artıramazsınız."

"TAMAMEN KAPASİTE İLE İLGİLİ BİR KARAR"

Alınan kararların, bilimsel bir gerekçeye dayanmadığını belirten Ceyhan, şunları kaydetti:

"Şu anda 'virüsün bulaşıcılığı daha kısa sürede bitiyor' ya da 'PCR testine gerek kalmıyor' gibi bir çalışma veya veri yok. O yüzden bu tamamen (izolasyon sürelerinin kısaltılması); hizmetlerin yönetilebilmesi, iş dünyasının ayakta kalabilmesi amacıyla yapıldı. Çünkü aynı anda çok sayıda insan izolasyonda olursa, özellikle hizmet sektöründe işler aksar diye. İkinci alınan karar da (PCR testi uygulamasının kaldırılması) tamamen kapasite ile ilgili bir karar gibi görünüyor."

"KAÇINCI DEFADIR KARAR ALIP GERİ DÖNÜYORLAR"

"Neden uçaklarda PCR testi uygulaması geri geldi?" sorusu yöneltilen Ceyhan, şu şekilde konuştu:

"Bu karar alınır alınmaz ben hemen açıklamıştım; bu karar Türkiye'nin başına dert olur. Çünkü uçuşların uluslararası kuralları var. Türk Hava Yolları daha yeni Hong Kong'da kurallara uymadığı gerekçesiyle uçuş yasağı aldı. Şimdi siz (PCR testi uygulamasının kaldırılması) böyle bir şeyi nasıl yaparsınız? O karar geri alınmasaydı zaten Türkiye, ‘yüksek riskli ülke' statüsüne alınıp birçok yaptırımla karşılaşırdı, uçuş yasakları dahil. Bilim Kurulu'nda anladığım kadarıyla bu tecrübeye sahip insanlar yok, o yüzden böyle kararlar alıyorlar. Kaçıncı defadır, (kararı) alıp sonra geri dönüyorlar.

(Tren ve otobüs yolculuklarında PCR testi istenmeyecek olmasına ilişkin) O ayrı bir garabet. Bu da kararın bilimsel olmadığını gösteriyor. Şu ekonomik şartlarda Türkiye'de toplumun yüzde kaçı uçakla gidiyor gideceği yere, kaçı karayoluyla veya trenle gidiyor? Büyük çoğunluğu karayolu ve treni kullanıyor.

"SON DERECE ANLAMSIZ"

Bir saatlik, üstelik havalandırması çok daha iyi olan uçaklarda daha fazla tedbir alacaksınız ama havalandırması çok da iyi olmayan, 12-15 saatlik otobüs yolculuklarında bu tedbirleri uygulamayacaksınız… Bunu bilimsel olarak zaten tartışmaya gerek yok; mantık olarak da son derece anlamsız.

Şöyle olmuş olabilir: 'Uçakta uçan insan sayısına bakılmıştır. Bunlardan PCR testi istemenin karşılığı şu kadar testtir ama işin içine otobüs ve treni kattığınızda da şu kadar testtir.' Ama bu anlamsız ve mutlaka düzeltilmesi gereken bir karar."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol