birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Prof. Dr. Azap’tan ‘infeksiyon’ uyarısı: Maske kullanmaya başlamamız gerekli

Prof. Dr. Alpay Azap, 3 yıldır koronavirüs için alınan önlemler sayesinde solunum virüslerinin dolaşamadığını ancak bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını belirterek, “COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli” dedi. Azap grip ve koronavirüs aşılarının da tamamlanması tavsiyesinde bulundu.

SAĞLIK 20.11.2022 15:21
Prof. Dr. Azap’tan ‘infeksiyon’ uyarısı: Maske kullanmaya başlamamız gerekli
Abone Ol google-news

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, solunum yolu infeksiyonlarına dair açıklamalarda bulundu.

3 yıldır koronavirüs için alınan önlemler sayesinde solunum virüslerinin dolaşamadığını ve bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını kaydeden Azap, “Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar ->Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli” uyarısı yaptı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Kasım ayı başından itibaren solunum yolu infeksiyonları hızla arttı” diyen Prof. Dr. Azap, koronavirüs, grip ve nezle virüslerinin toplumda yayıldığını, çok sayıda kişinin hastalandığını belirtti.

Azap, “Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı. Ancak yarın okullar açılıyor” ifadelerini kullanarak, okulların açılmasıyla solunum yolu infeksiyonlarında ciddi artışların kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Azap, “COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve COVID aşılarını da tamamlamalıyız” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun