Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, ilk 2 dozu Biontech olanlar için başlatılan 3. doz uygulaması hakkında açıklama yaptı. Şenol, veri eksikliklerine dikkat çektiği 5 soru sorarken, “Ben kendim için 6. ayın bitmesini bekliyorum. 80 yaş üzeri annem ve babam için kasım-aralık (4. veya 5. ay ) planlaması yapıyorum” dedi.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’dan 3. doz BioNTech kararı için 5 soru

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay geçmiş 18 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını olabilir" ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, ilk 2 dozu Biontech olanlar için başlatılan hatırlatma dozu için açıklamalarda bulundu.

Esin Davutoğlu Şenol'un paylaşımı şöyle oldu:

Dün SB, 18 yaş üzeri herkese, risk ayrışımı yapmaksızın son dozun üzerinden 6 ay geçmişse 3. yani hatırlatma dozu hakkı verdi.

Görüşlerimi paylaşmazdan önce bazı sorular

1. TR'de Aşı Kırılma olguları için VERİ? Kimlerde, aşıdan ne kadar sonra, olgu dağılımı

2. Dolaşmakta olan varyan/varyantlar için TR'de kullanılmakta olan farklı 2 aşının etkisi

3. 65 yaş üzeri ve sağlık çalışanlarında, peş peşe 3 doza çıkarılan GENİŞLETİLMİŞ SERİ ETKİLİLİĞİ (VACCINE EFFECTIVENESS )

4. TR- Aşılanmayan yetişkin ve aşılanması gereken çocuklar için strateji

5. TR'de, aşılanmış ve üzerine Delta ile enfekte olmuş kişilere ek doz önerileri? Doz aralığı?

ÖZET: Bağışıklık yetmezliği için genişletilmiş 3 dozluk seri ve zaman içinde azalmaya bağlı ek 3.doz önerileri önceliklendirilerek ve ayrıştırılarak net yapılmalıdır. Doz aralıkları net belirtilmelidir. Bu karara neden ihtiyaç duyulmakta olduğu bilimsel olarak gerekçelendirilmeli.

Ben kendim için 6. ayın bitmesini bekliyorum.

80 yaş üzeri annem ve babam için kasım-aralık (4. veya 5. ay ) planlaması yapıyorum.

18-60 arası ve risk faktörü olmayan yakınlarım için henüz ek doz planlamıyorum.

Aşılıyken Covid geçiren kişilerde ek doz gerekmez.