Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da deprem olasılığının yüzde 80'lere çıktığını belirterek, "İstanbul depremi de Maraş depremi gibi eli kulağında. İstanbul'da deprem olursa, emin olun bu Maraş yöresindeki depremden daha fazla hasar alırız" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da deprem olasılığı yüzde 80'lere çıktı

Maraş Pazarcık'ta 7.7 ve Elbistan'da 7,6 şiddetinde meydana gelen iki büyük depremin 10 ilde yarattığı yıkımın 8'inci gününde can kaybı sayısı 32 bini aştı. Depremin vurduğu illerde OHAL ilan edildi. Maraş merkezli deprem için 2020 yılında ve afetten üç gün önce uyarıda bulunan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için kritik bir uyarı yaptı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkım yaratırken, Bilim Akademis Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için uyarılarda bulundu.

"OLASILIK YÜZDE 80'LERE ÇIKTI"

Prof. Dr. Naci Görür, tv5 canlı yayınında yaptığı açıklamada canlı yayında yaptığı açıklamada, "Depremin olma zamanı hakkında Parsons diye ABD'li bir bilim adamı, Türk yer bilimcileri ile bu çalışmayı yaptı. Dedikleri şu: 1999 tarihinden itibaren her an olmak kaydıyla Marmara'da 7'den büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 62'dir. Yüzde 62 çok büyük bir olasılık. Yazı tura atsan yüzde 50/50 atıyorsun. Bu çok ciddi bir araştırma, yayınlandı. aradan 23 sene geçti. Bizlerde hep onu söyledik. Dolayısıyla bakın sonlara yaklaştık. Yüzde 62'den yüzde 80'lere çıktı olasılık" ifadelerini kullandı.

"İstanbul'da 7'nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80'lere çıktı" diyen Görür, "İstanbul depremi de Maraş depremi gibi eli kulağında. Hazırlık yapıldı ama yeterince yapılmadı" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL"

"İstanbul depreme hazır mı derseniz, hayır değil. dolayısıyla üzüleceğiz, yine içimiz yanacak". ifadelesini kullanan Görür, şçyle devam etti: "İstanbul'da deprem olursa, emin olun bu Maraş yöresindeki depremden daha fazla hasar alırız. Çünkü İstanbul'da yapı stoğunun kalitesi, yoğunluğu, nüfus yoğunluğu çok daha fazla."

Depremin gündeme alınmadığını belirten Görür, "Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar" dedi.