birgün

5° AÇIK

Prof. Dr. Önay Sözer yaşamını yitirdi

Hegel diyalektiği ve fenomenoloji, ontoloji alanlarında çalışmalar yürüten felsefeci ve yazar Prof. Dr. Önay Sözer yaşamını yitirdi.

GÜNCEL 04.12.2022 11:25
Prof. Dr. Önay Sözer yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

Felsefeci ve yazar, İstanbul Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Önay Sözer 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Öteki, Sarsılanlar, Piri Reis’in Kayıp Adası adlı kitaplarıyla tanınan Heidegger ve Hegel üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen felsefeci ve yazar Prof. Dr. Önay Sözer, İstanbul Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerindendi. Alman ve Fransız üniversitelerinde Hegel diyalektiği ve fenomenoloji, ontoloji alanlarında dersler verdi. Sanat felsefesi ve psikanaliz ürün verdiği diğer konulardır. Uluslararası Hegel Derneği Yönetim Kurulu Üyesiydi.

Yazın yaşamına a dergisi ile atılan Önay Sözer, Öteki (1981, Yazko Roman Ödülü), Jacques Derrida ile Birlikte Pera Peras Poros (1999, deneme), İsis’in Düğümü (2004, roman), Sonradan Yaşamak (2009, roman), Piri Reis’in Kayıp Adası (2014, roman), Sanat “Görünendeki Görünmeyen” (2019, deneme), Sarsılanlar (2020, roman), gibi pek çok eseri kültür hayatımıza kazandırmıştır.

Kendi konularında, aralarında 29. Uluslararası Hegel Kongresi olmak üzere çeşitli uluslararası kongreler düzenledi. Felsefe yazılarının çoğu Almancadır. Adına hazırlanan Bir Arada adlı Festschrift’e (Armağan kitap) Giorgio Agamben, Bernard Waldenfels, Andreas Grosmann gibi dünya çapında felsefeciler katkıda bulundu.

Çalışmalarını eşi, felsefeci Gabriella Baptist ile yaşadığı Roma’da sürdürüyordu

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol