Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün yeniden yaygınlaştığına dikkat çekerek risk grubundakilere aşı olmaları yönünde çağrı yaptı. Özlü, gençlerin hatırlatma dozlarına yönelik ise "Gençseniz ve bağışıklık sisteminiz sağlamsa hatırlatıcı doz yaptırmayabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özlü'den risk grubundakilere aşı çağrısı
Fotoğraf: DHA

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün çok yaygınlaştığını belirterek risk grubunda olan vatandaşlara aşı çağrısı yaptı.

Özlü, "Gençseniz ve bağışıklık sisteminiz sağlamsa, yeterli doz aşı olduysanız; tekrar hatırlatıcı doz yaptırmaya bilirsiniz. 'Hatırlatıcı dozu yaptırın' diye ısrar etmiyorum illa. Fakat risk grubundaysanız ve son aşı dozundan itibaren en az 6 aylık bir süre geçmişse; hemen gidin ve aşınızı yaptırın" dedi.

Virüsün çok bulaşıcı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özlü, "Artık yasaklar yok, kapatmalar yok, zorunlu maske kullanımı yok. Risk gruplarının kendini koruması gerekiyor. Diğer insanlarla mesafesini koruyacak, maskesini takacak, sosyal alanlarda ya bulunduğu ortamları havalandıracak ya da kapalı yerlere girmeyecek. Bunlara dikkat edecek ve mutlaka aşılarını güncelleyecek." diye konuştu.

'AŞININ ÖLÇEMEDİĞİMİZ BİR ETKİSİ VAR'

Aşıların koruyuculuğuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Özlü, "Bu aşılar yeterince koruyor mu? Elbette. Diğer varyantlara göre, yeni çıkan varyantlar aşığının etkisinden bir miktar kaçabiliyor. Ama aşının ölçemediğimiz etkisi var, T hücreleri üzerinden de etkisi var. Onun için aşı etkisiz değil. Şu andaki mevcut aşılar, eğer hatırlatma dozu zamanı geldiyse; riskli gruplara yapılmalı" dedi.

DHA