birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 26.12.2020 17:53

Prof. Dr. Şahin: Türkiye'ye 2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz

Bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye'ye ilk aşamada 550 bin aşı gönderileceğini belirterek, "2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz" dedi. Şahin, geliştirdikleri aşının 4 ay koruma sağladıklarını belirtti.

Prof. Dr. Şahin: Türkiye'ye 2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz

Bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı hakkında açıklamalarda bulundu.

A Haber'e konuşan Şahin, "Türkiye'ye ilk aşamada 550 bin aşı gönderilecek. 2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz. 4,5 milyon dozu mart ayının sonuna kadar yollamayı hedefliyoruz. Çok mutluyuz aşımızı Türkiye'de göndermekten dolayı sevinçliyiz" diye konuştu.

"Üretimleri Pfizer ile gerçekleştiriyoruz" diyen Şahin, "Aşı şu anda Almanya'da farklı noktalarda üretiliyor. Dört farklı noktada bizi destekleyen üretim ağımız var. İşbirlikçi ortağımzla üretimleri gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de de üretim alanları açmak için projelerimiz olacak. Aşımız Türkiye'de de üretme girişimlerimiz var. Ama 2021 yılı içerisinde olur mu bilemiyorum. Türkiye'ye aşılar Avrupa'dan gelecek" ifadelerini kullandı.

Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: "mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldır çalışıyoruz. Bunun en büyük avantajı 2-3 hafta içerisinde aşıyı üretim seviyesine getirebiliyoruz. Bilimsel açıdan bu teknoloji bir mihenk taşı. Aşılar kısa süre içerisinde güvenli olarak geliştirilebiliyor. Bu sayede önümüzdeki yıl 1 milyar dozdan fazla aşıyı dünyaya dağıtabileceğiz."

AŞININ KORUYUCULUĞU NE KADAR?

Geliştirdikleri aşının 4 ay koruyuculuğu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şahin, "2 yıl içerisinde tüm verileri toplayacağız. Aşıların ilk 2 ay içerisinde genel verileri belli olur izim verilerimizde de bir değişiklik olacağını beklemiyoruz. Herhangi bir endişemiz yok" diye konuştu.

Şahin, şunları söyledi: "Aşının yat etkileri genel aşılarda olduğu gibi baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs... Diğer tüm aşılardaki genel yan etkiler mevcut, alerji konusunda henüz bir yan etki verisi yok."

"2021'İN SONUNDA YAVAŞ YAVAŞ NORMAL BİR YAZ VE KIŞ YAŞAYACAĞIZ"

"Bu kış tüm insanlık için çok zor olacak" diyen Şahin, "Özellikle yaşlılarımız ve sağlık çalışanlarının aşıyı alması gerekiyor. Farklı şirketlerin ürettiği aşılarda var. Önümüzdeki yılın yaz aylarının sonunda büyük ölçüde aşılama tamamlanırsa 2021'in sonunda yavaş yavaş normal bir yaz ve kış yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"ENDİŞE DUYMAYA GEREK YOK"

Virüslerde mutasyon oldukça virüsün kendi kendini yok edeceğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Uğur Şahin, şu yanıtı verdi:

"İnsanların endişe edeceği bir konu olarak görmüyorum. Bu her zaman olan bir şey. Kimsenin endişe duymasına gerek yok. Her yıl ya da her iki yılda bir aşılama gereği duyulacak. Eğer virüs mutasyona uğrasa bile aşı grip aşıları gibi yeniden revize edilip, daha güçlü hale getirilebilir."

"ÇOCUKLAR AŞIYI DAHA DÜŞÜK DOZDA OLACAK"

"Aşıların ek rahatsızlığı olan yaşlılarda da yüzde 95 etkinliği olduğunu gördük" diyen Şahin, şunları ifade etti:

"Çocuklar da aynı aşıyı alacak ama daha düşük dozda olacak. Çalışmalarımız sürüyor bu konuda... Virüslerin mutasyona uğradığı gerçek. Mutasyon her zaman olan bir şey insanlar endişe duymamalı, virüse karşı yeniden aşılarımızı revize edebilir ve kısa sürede insanların hizmetine sunabiliriz. İnsanların kendilerini koruması lazım, disipline ihtiyacımız var."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol