birgün

18° AZ BULUTLU

MEDYA 09.04.2020 10:00

Prof. Dr. Ünal'dan aşı üretimine Ahmet Hakan benzetmesi: "Hürriyet gazetesinde problemli biri var..."

Prof. Dr. Ünal'dan aşı üretimine Ahmet Hakan benzetmesi: "Hürriyet gazetesinde problemli biri var..."

Ahmet Hakan'ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge programında koronavirüsle mücadele konusundaki son gelişmeler değerlendirildi.

Programa ise Anestezi uzmanı Prof. Dr. Necmettin Ünal'ın, Ahmet Hakan üzerinden verdiği örnekler damga vurdu.

Ahmet Hakan ilk olarak 8 Nisan itibariyle açıklanan test sayıları ile ilgili konuklarına "doğru projeksiyon için en az kaç test yapılmalı" sorusunu yöneltti.

"Gönül isterki 80 milyon kişiye test yapılsın" diye söze başlayan Prof. Ünal, "Bizi tatmin edemezsiniz. Biz verdikçe daha fazlasını isteriz. Niye 30 bin değil, 30 olunca niye 35 bin değil. Niye sadece hastanede bakıyoruz. Ahmet Hakan'ın evine gidip orada bakmadınız. Korede sokakta bakıyorlardı. Belki Ahmet Hakan taşıyıcıdır. Onu evinde karantinaya almamız lazım gibisinden uygulamaları isteriz. Biz bir tek hastalığa bakarak engellemek için böyle istiyoruz. Ama bir de imkanlar, maliyetler, başka problemler var." dedi.

Ahmet Hakan bir sonraki sorusunda ise Prof. Aykut Özkul ve Prof. Aykut Özdarendeli tarafından virüsün izole edilmesinin ne anlama geldiğini, ne önemi olduğunu konuklarına yöneltti.

Prof. Dr. Necmettin Ünal virüsün izole edilmesinin ne anlama geldiğini Ahmet Hakan üzerinden verdiği örnekle anlattı.

Konukların gülüşmesine neden olan Ünal virüs izolasyonunu şöyle tarif etti:

"Mükemmel bir gelişme. Sizin üzerinizden bir espri yapayım mı. Hürriyet gazetesinde problemli biri var. Dalıyoruz kapıdan. Arıyoruz tarıyoruz bakıyoruz Ahmet Hakanmış. İlk önce onu buluyoruz Ahmet Hakan'ı. Gazeteyi boşaltıyoruz, kimse kalmıyor. Bir tek Ahmet Hakan kalıyor. Bunun her yere resmini asmamız lazım diyoruz. Ahmet Hakan'dan yüzlerce, binlerce, onbinlerce üretiyoruz. Sonra da biz bu Ahmet Hakanı nasıl döveriz diye üstünde antrenman yapmaya başlıyoruz. Aşı üretilmesi, ilaç üretilmesi hepsi bunun üzerinden gidiyor"

Mükemmel bir gelişme olduğunun altını çizen Ünal sözlerini şöyle tamamladı:

"Kesinlikle kutlamak lazım. Bir de, Kovid-19, Koronavirüsle çalışıyorlar. Bu kadar riskli bir virüsle. Yani, bir tek hastaya bakan risk almıyor. O virüsle laboratuvarda çalışıp çoğaltanın da riski var. Ama kaçırma riski var, aman kaçırmasınlar. Bunun arkasından başka bir şey gelecek. Bu virüsü hayvanlara verecekler. A ilacı bunu nasıl etkiliyor. B aşısını nasıl yaparız. Bi de şu C ilacını deneyelim diyecekler ve ardından belki de tedaviyle ilgili açılım sağlanacak. Bu açıdan çok çok önemli. Hala dünyada tedaviyle ve aşılamayla ilgili çalışmalar emekleme aşamasında. Kullanılan tedavilerin hiçbiri yüzde yüz etkili değil"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız