Protestoların en önünde kadınlar var
Birgün Birgün Birgün Birgün
Sudan’da Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in 30 yıllık yönetimine karşı protestolarda kadınların görünürlüğü dikkat çekerken, bir aracın üstüne çıkıp kalabalığa devrim sloganı attıran kadının görüntüsü sosyal medyada ‘direnişin simgesi’ olarak benimsendi. “30 yıldır beklediğimiz an” Pazartesi günü bir aracın üzerine çıkıp devrim manasına gelen ‘Thowra!’ sloganıyla şarkı söyleyerek etrafına toplanan, çoğunluğu kadın olan topluluğa tempo […]

Sudan’da Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in 30 yıllık yönetimine karşı protestolarda kadınların görünürlüğü dikkat çekerken, bir aracın üstüne çıkıp kalabalığa devrim sloganı attıran kadının görüntüsü sosyal medyada ‘direnişin simgesi’ olarak benimsendi.

“30 yıldır beklediğimiz an”

Pazartesi günü bir aracın üzerine çıkıp devrim manasına gelen ‘Thowra!’ sloganıyla şarkı söyleyerek etrafına toplanan, çoğunluğu kadın olan topluluğa tempo tutturan kadının görüntüsü, Sudan’daki protestoların simgesi haline geldi. Beyazlara bürünmüş bir protestocunun “Kadının yeri evidir” deyimi yerine “Kadının yeri devrimdir” sloganını attığı görüntüler, çevresindekilerin havaya kaldırıp kayıt yaptıkları cep telefonlarından tüm dünyaya ulaştı ve yüzbinlerce kez paylaşıldı.

Afrika Boynuzu’nda Kadınlar İçin Stratejik İnisiyatif isimli örgütün Sudanlı kadın hakları aktivisti Hala el Karib, fotoğrafı ‘son 30 yıldır beklediğimiz anın özeti’ diye niteledi.

Ne olmuştu?

Sudan, darbeyle geldiği iktidardan 30 yıldır gitmeyen Beşir’in istifası için 3 aydan uzun süredir protestolar sürüyor. Ülkede OHAL ilan edilmiş olmasına karşın, başkent Hartum’da Savunma Bakanlığının önünde halk beş gündür oturma eylemi düzenleniyor. 19 Aralık’ta ekmek zammı ve ekonomik taleplerle başlayan ve hükümete karşı dev bir öfkeye dönüşen eylemlerde şimdiye kadar 60 kişinin yaşamını yitirdiği ifade ediliyor.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız