birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 28.10.2021 14:45

'Provokasyon amaçlı muz yedikleri' iddiasıyla 11 göçmen gözaltına alındı

Sosyal medyada ‘muz yeme’ videosu paylaşarak 'provokasyon yaptıkları' öne sürülen 11 Suriyeli göçmen, İstanbul’da gözaltına alındı. Göçmenlerle ilgili, İstanbul İl Göç İdaresi tarafından 'sınır dışı' işlemlerinin başlatıldığı ifade edildi.

'Provokasyon amaçlı muz yedikleri' iddiasıyla 11 göçmen gözaltına alındı

Sosyal medya hesaplarında ‘provokasyon yapma amaçlı muz yedikleri’ iddia edilen 11 Suriyeli göçmen, İstanbul’da gözaltına alındı.

DHA'nın aktardığına göre 11 göçmen, İstanbul Emniyeti Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü polislerince, Arnavutköy, Güngören, Bakırköy, Esenyurt, Bahçelievler, Esenler, Bağcılar ve Sultangazi'de gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı olan 2 kişinin Hollanda'ya gittikleri, 7 kişinin ise ‘diğer illerde ikamet ettikleri’ ifade edildi.

Göçmenler hakkında İstanbul İl Göç İdaresi tarafından 'sınır dışı' işlemlerinin başlatıldığı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Bir kişinin verdiği sokak röportajında “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz” ifadesinin ardından, Suriyeli göçmenlerin sosyal medyadan paylaştıkları videolarda ‘provokasyon amaçlı muz yedikleri’ öne sürülmüştü.

Göç İdaresi'nden dün gece yapılan açıklamada, bu görüntüler nedeniyle ‘yabancı uyruklu 7 şahısın yakalandığı’ belirtilirken, adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından söz konusu 7 kişi için de ‘sınır dışı etme işlemlerinin başlatılacağı’ aktarılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol