birgün

19° PARÇALI BULUTLU

Prude’un ölümüne neden olan 7 polis görevden uzaklaştırıldı

DÜNYA 05.09.2020 08:21
Prude’un ölümüne neden olan 7 polis görevden uzaklaştırıldı
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

ABD’nin New York eyaletinin Rochester kentinde 23 Mart’ta gözaltına alınırken hayatını kaybeden siyah Daniel Prude’un görüntülerinin ailesi tarafından önceki gün yayınlanmasının ardından Belediye Başkanı, yedi polisi görevden aldı.

VOA News’in haberine göre Rochester Belediye Başkanı Lovely Warren, mart ayında yaşanan olay için “ırkçılık eylemi” ifadesini kullandı. 11 dakikalık görüntüde 41 yaşındaki Daniel Prude’un silahsız ve çıplak olduğu, başına bez geçirilerek elleri arkadan kelepçeli yüzüstü yatırıldığı görülüyor. Yaklaşık üç dakika boyunca bu şekilde tutulan Prude bilincini kaybediyor, ardından polisler Prude’u hayata döndürmeye çalışıyor. Nefessiz kaldığı belirtilen Prude kaldırıldığı hastanede bir hafta sonra hayatını kaybetti.

Belediye Başkanı Warren, “Daniel Prude, emniyet teşkilatımız, akıl sağlığı sistemimiz, toplumumuz ve benim tarafımdan yüzüstü bırakıldı. Ölümüne neden olan tüm hatalardan dolayı kederliyim ve kendime öfkeliyim” dedi. Rochester polis şefi La’Ron Singletary de olayla ilgili hem kurum içi hem de adli soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Çarşamba günü Rochester’da yapılan protesto gösterilerinde polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti ve dokuz kişiyi gözaltına aldı. Belediye Başkanı Warren, kent meclisiyle birlikte göstericilerle ilgili suçlamaların düşürülmesi için çağrı yaptı.

Ailesi Prude’un akıl sağlığıyla ilgili sorunlarla mücadele ettiğini bildirdi. Kardeşi Joe Prude ise kardeşi gece geç saatte psikolojik bir kriz geçirerek evden ayrıldığı için polisi aradığını söyledi. Joe Prude, “Çağrıyı kardeşim yardım alsın diye yaptım, linç edilsin diye değil” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol