birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.10.2019 11:09

Putin 10 yıl sonra Suudi Arabistan'a gidiyor

Putin 10 yıl sonra Suudi Arabistan'a gidiyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 10 yıl aradan sonra bugün ilk kez Suudi Arabistan'a gidiyor. Putin ve Kral Selman'ın başlıca gündem maddesi petrol anlaşmaları ve Suudi petrol devi Aramco'ya düzenlenen saldırılar olacak.

Rus lider, Birleşik Arap Emirlikleri’ni de (BAE) kapsayacak ziyaretine başlamadan önce Russia Today (RT), El-Arabiya ve Sky News Arabia televizyonlarına verdiği röportajda, Suudi Arabistan ziyaretine büyük önem verdiğini ve Riyad ile ilişkilerinin son yıllarda önemli ölçüde geliştiğini söyledi.

Rusya’nın Suudi Arabistan’ı dost bir ülke olarak gördüğünü aktaran Putin, “Suudi Arabistan’ı dost bir ülke olarak görüyoruz. Hem Kral, hem de Veliaht Prens ile çok iyi ilişkiler kurduk. İşbirliğimiz her koldan gelişmeye devam ediyor” diye konuştu.

Moskova’nın, Saudi Aramco’nun petrol tesislerine yönelik saldırıları kınadığını dile getiren Putin, saldırıların arkasında kim olduğunu bilmediklerini vurguladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız