"Rakılı fotoğraf" paylaşan Pegasus çalışanının serbest bırakılmasına itiraz edildi.

Rakılı fotoğraf paylaşan Pegasus çalışanının serbest bırakılmasına Başsavcılıktan itiraz

"Rakılı fotoğraf" paylaştığı gerekçesiyle hedef gösterilen ve işten çıkarılan Pegasus çalışanı için savcı tarafından tutuklama istendi.

O.T. mahkeme kararıyla adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, DHA'nın haberine göre Başsavcılık kaçma şüphesi iddiasıyla karara itiraz etti.

Fotoğrafın paylaşılmasının hemen ardından Anadolu başsavcılığı O.T. hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatmıştı.

Diken'den Tuğba Özer'in haberine göre O.T. ifadesinde şunları söylemişti:

"Sormuş olduğunuz Instagram hesabı bana aittir. Hesap şifresi bende bulunur ve tüm paylaşımlar benim tarafımdan yapılırdı. 27/04/2022 günü iş arkadaşımın doğum günü olması sebebiyle Maltepe’de alkollü bir mekanda arkadaşlarımla buluştuk. Arkadaşlarımın kimisi Pegasus çalışanı, kimisi başka hava yolu, bazısı da özel sektör çalışanı. Bahse konu fotoğrafı selfie olarak ben çektim ve Instagram isimli uygulamada ‘Kadir gecesi özel' ve 'Rabbim kabul etsin’ notlarını ekleyerek paylaştım. Instagram hesabım kapalı bir hesaptı ve sadece arkadaşlarım görebilirdi. Mekandan ayrıldıktan sonra saat 04:00 sıralarında mekanda bulunan arkadaşlarımın ısrarla aramasıyla paylaşımın çeşitli mecralarda dolaştığını ve ifşa edildiğini öğrendim. Bana yönelik çok sayıda tehdit içerikli mesajın atılmış olduğunu da görünce hesabımı kapattım. Gün içerisinde işimle ilgili eğitimim vardı. Eğitim devam ederken Pegasus Etik Kurulu tarafından çağrıldım ve durumu onlara anlattım. Süresiz izne çıkarıldığım bana tebliğ edildi. İkametime geçtiğimde tekrar arandım ve istifa etmem istendi. Evden çıkamadığımı söylemem üzerine işten çıkarıldım.

Benim bu paylaşımı yapmamdaki amacım İslam dinini ve inananları rencide etmek, galeyana getirmek ve hakaret asla olamaz. Alkollü olmamın etkisiyle bu notu paylaştığımı düşünüyorum. Gece yarısı hikayeyi kaldırıp hesabımı kapattım. Böyle bir konuyla gündeme geldiğim için çok üzgün ve pişmanım. İşimi kaybettim. Halen korkmaktayım ve tanımadığım telefonlara cevap veremiyorum. Kapalı hesabımdan paylaşımı dışarı sızdıran arkadaşım kimse beni toplumun önüne attı."