birgün

16° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 24.06.2021 08:48

Rapora göre meslek örgütleri yok sayılıyor

Rapora göre meslek örgütleri yok sayılıyor

BirGün ANKARA

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, koronavirüs salgınının medyaya etkilerini inceleyen bir çalışma hazırladı. Pandemi ve Basın Özgürlüğü isimli raporda, basın kuruluşlarının ve çalışanların günden güne daha çok baskı altına alındığı, mesleklerini yapamaz duruma geldikleri vurgulandı.


Salgın dönemine ilişkin bilgilere yer verilen raporda, “Pandeminin basın emekçilerine etkisi çok boyutludur. Pandemi ile hastaneler, aile sağlığı merkezleri, okullar, kreşler gibi enfeksiyonun yaygın olduğu yerlerde görev yapmak zorunda kalan basın emekçileri, viral yük bakımından yüksek risk altında çalışmış, sayısı tam tespit edilememekle birlikte birçok basın emekçisi COVID 19 enfeksiyonu geçirmiştir. 2020 yılında pandemiden etkilenen 300’den fazla gazeteciden 20’sinin yaşamını yitirdiği belirtilmiştir” denildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da raporda yer alan yazısında iktidarı eleştirdi. Saray’ın basın özgürlüğünü kısıtlayıcı kararları nedeniyle demokrasinin büyük zarar gördüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, yazısında şu ifadeler yer aldı: “Tek adam rejiminde otoriterleşmenin yarattığı baskı, korku ve sansürün ulaştığı boyut demokrasimizi tehdit ediyor. Ekonomik buhran yaşayan ülkemizde COVİD-19 pandemisinin başlamasının üzerinden bir yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen liyakatsizliği düstur haline getiren iktidar, ülkeyi yönetememe beceriksizliğinin faturasını ne yazık ki topluma kesiyor. Toplumun farklı kesimlerinin yaşadığı zorlukları, gazeteciler bu süreçte en derin şekilde yaşamak zorunda bırakılıyor. Binlerce gazeteci işsiz, hapishanelerde sadece gazetecilik yaptığı için tutuklu yüzlerce gazetecinin hakları gasp ediliyor, hem ‘muhalif gazeteciler’ hem ‘gazetecilik’ mesleğinin kendisi iktidar tarafından hedef alınıyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol