birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

RedHack announces it has hacked Berat Albayrak’s e-mail account

BİRGÜN DAİLY 24.09.2016 10:12
RedHack announces it has hacked Berat Albayrak’s e-mail account
Abone Ol google-news

RedHack has recently announced from its twitter account that it has hacked Minister of Energy and President Erdoğan’s son-in-law Berat Albayrak’s personal e-mail account. As an attachment to the announcement, the group has also shared a screen-shot of the e-mail account it has claimed to be belonging to Albayrak.

Also including a message, RedHack wrote: “If Alp Altınörs and Aslı Erdoğan, along with all other leftist people in opposition are not released until Monday, September 26th, we will disclose the e-mail messages (with 20 GB load).”

The group also sent a message referred directly to Albayrak and said: “Dear Minister of Energy and national son-in-law Berat Albayrak. So, why can’t you access your e-mails and i-Cloud accounts?

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/redhack-enerji-bakani-nin-mail-hesabini-hack-ledigini-duyurdu-129163.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun