Ukrayna ordusu atağa geçerken Moskova’dan karşı hamle geldi. Rus ordusunun kontrolündeki Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye bölgeleri Rusya’ya bağlanmak için referanduma gidecek. Kiev tepkili.

Referandum ateşi
Fotoğraf: AA

Dış Haberler

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta yeni cephe açıldı. Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Luhansk ve Donetsk Halk Cumhurşyetleri ile Rus ordusunun kontrolündeki Herson bölgesi Rusya’ya katılmak için referandum düzenleme kararı aldı. Rusya’nın kontrolündeki her üç bölgede de düzenlenecek referandumun 23-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) parlamentosu başkanı Denis Miroşniçenkko, cumhuriyetin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin referandumun mutlaka düzenleneceğini kaydetti. LHC halk konseyi referandum kararını oybirliği ile kabul ederken LHC lideri Leonid Paseçnik yasayı onayladı. Aynı dakikalarda Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) parlamentosu da olağanüstü toplanarak referandum kararı aldı.

Herson’da da Rusya’ya bağlanmak için aynı tarihlerde referandum düzenlenecek. Herson’daki askeri-sivil idarenin başkanı Vladimir Saldo, bölge halkına Rusya’ya bağlanmak isteyip istemedikleri sorusunun sorulacağı referandumun DHC ve LHC’deki referandumlar ile aynı günlerde düzenlenmesine ilişkin kararı imzaladı.

PUŞİLİN’DEN PUTİN’E RİCA

DHC lideri Denis Puşilin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den referandumdan ‘evet’ kararı çıkması halinde DHC’nin Rusya’ya katılımıyla ilgili konuyu en kısa sürede değerlendirmesini rica etti. Sputnik’teki habere göre Telegram hesabından Putin’e hitaben bir mesaj paylaşan Puşilin, bu olayın tarihi adaletin sağlanması olacağını ve milyonlarca Rus’un bunu sabırsızlıkla beklediğini ileri sürdü. Puşilin, "Çok acılar çeken Donbass halkı, her zaman kendi anavatanları olarak gördükleri büyük ülkenin parçası olmayı hak etti" ifadelerini kullandı.

referandum-atesi-1066091-1.

ZAPOROJYE’DE DE OYLAMA

Bu arada Rus ordusunun bir bölümünü kontrol ettiği Zaporojye Bölgesi’ndeki askeri-sivil idarenin konsey üyesi Vladimir Rogov da bölgenin bu kısmında referandum yapılacağını ve ardından geri kalan toprakları adım adım alacaklarını söyledi.

Referandum yapılacak bölümde çevrimiçi oy kullanma olasılığını değerlendireceklerini kaydeden Rogov, Zaporojye kentindeyse çevrimiçi yöntemle dahi referandum düzenlenemeyeceğini, zira oylamaya katılanların ölümcül tehlikeyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

MOSKOVA TANIYACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donbass, Herson ve Zaporojye’de Rusya’ya bağlanmak için düzenlenecek referandumlara ilişkin “Donbass halkları kendi kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar” dedi. Lavrov, “Özel askeri operasyonun en başından beri ve hatta ondan önceki dönemde de biz, ilgili bölgelerin halklarının kendi kaderleri konusunda kendilerinin karar vermesi gerektiğini söylüyorduk” dedi. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, parlamento genel toplantısında yaptığı konuşmada Donbass bölge halklarının referandumlarda oylarını Rusya’ya katılmaktan yana kullanması halinde Moskova’nın bu kararı destekleyeceğini söyledi.

KİEV VE BERLİN TEPKİLİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya’ya katılmak için referanduma gitme kararına tepki göstererek, "Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek" uyarısında bulundu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da planlanan referandumların uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

SALDIRILAR SÜRÜYOR

Ordunun taarruzlarını sürdürdüğünü belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise son 24 saatte Donetsk, Nikolayev ve Herson’da 300’den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü ileri sürdü. Rusya Devlet Duma’sı milletvekili Andrey Gurulyov da Moskova’nın zafere hazırlanması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi: “ABD Başkanı Joe Biden, ittifakın 5. maddesine göre bir tepki verileceğini söylüyor. Ancak, stratejik nükleer silahlar yerine, taktik nükleer silahlar kullanarak Britanya Adaları’nı 3 dakika içinde bir Mars çölüne çevirirsek, Madde 5’i kullanabilirler, ama kimin için? Mars çölüne dönüşen var olmayan bir ülke mi? Cevap veremeyecekler."