birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.04.2021 13:11

Rekabet Kurumu, 32 firma hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu 32 teşebbüse, iş gücüne yönelik centilmenlik anlaşmaları nedeniyle soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu, 32 firma hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu, aralarında perakende ve gıda şirketlerinin olduğu 32 teşebbüse, "çalışan ücretlerinin azalmasına veya baskılanmasına" neden oldukları iddiasıyla soruşturma açtı. Yapılan açıklamada, "İşgücü piyasasına yönelik olarak 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlanmıştır" denildi.

Rekabet Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda iş gücü piyasalarına ilişkin olarak işverenlerin sahip olduğu pazar gücünün, çalışan ücretlerinin azalmasına veya baskılanmasına ve çalışma koşullarının rekabetçi seviyelerin altında kalmasına neden olduğuna yönelik görüşlerin arttığı belirtildi.

Bu kapsamda iş gücü piyasalarında gerçekleşebilecek rekabet ihlallerinin yaratacağı olumsuz etkiler ortaya konulmaya çalışılarak konuya rekabet hukuku araçlarıyla ne şekilde müdahale edilebileceği noktasında akademik tartışmalar başlatıldığına işaret edilen açıklamada, bununla birlikte bu tartışmaların yalnızca teorik düzeyde kalmadığı, rekabet otoritelerinin hız kazanan biçimde incelemelerine iş gücü piyasalarını konu ettiğinin görüldüğü ifade edildi.

SORUŞTURMA AÇILAN FİRMALAR

► Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda Lojistik A.Ş.

► Zomato İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş.

► Commencis Teknoloji A.Ş

► Markafoni Elektronik Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

► Limango Dış Ticaret ve Sanal Mağazacılık Hizmetleri Ltd. Şti.

► Mynet Medya Yayıncılık Uluslararası Elektronik Bilgilendirme ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş.

► Grupanya İnternet Hizmetleri İletişim Organizasyon Tanıtım ve Pazarlama A.Ş.

► 41 29 Medya İnternet Eğitimi ve Danışmanlık Reklam Sanayi Dış Ticaret A.Ş.

► Havas Worldwide İstanbul İletişim Hizm. A.Ş.

► Noktacom Medya İnternet Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş.

► Meal Box Yemek ve Teknoloji A.Ş.

► NTV Radyo ve Televizyon Yayıncılığı A.Ş.

► Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,

► Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.

► Peak Oyun Yazılım ve Pazarlama A.Ş.

► Veripark Yazılım A.Ş.

► Koçsistem Bilgi ve İletişim Hizm. A.Ş.

► Zeplin Yazılım Sistemleri ve Bilgi Teknolojileri A.Ş.

► DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.

► Etiya Bilgi Teknolojileri Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

► Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

► Çiçek Sepeti İnternet Hizmetleri A.Ş.

► Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş.

► Valensas Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

► Mobven Teknoloji A.Ş.

► Pizza Restaurantları A.Ş.

► Mawarıd Gıda Ticaret A.Ş.

► Anadolu Restoran İşletmeleri Ltd. Şti.

► TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

► İş Gıda A.Ş.

► Migros Ticaret A.Ş.

► Getir Perakende Lojistik A.Ş.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Son yıllarda işgücü piyasalarına ilişkin olarak işverenlerin sahip olduğu pazar gücünün, çalışan ücretlerinin azalmasına veya baskılanmasına ve çalışma koşullarının rekabetçi seviyelerin altında kalmasına neden olduğuna yönelik görüşler artmaktadır. Bu kapsamda işgücü piyasalarında gerçekleşebilecek rekabet ihlallerinin yaratacağı olumsuz etkiler ortaya konulmaya çalışılarak konuya rekabet hukuku araçlarıyla ne şekilde müdahale edilebileceği noktasında akademik tartışmalar başlamıştır. Bununla birlikte bu tartışmaların yalnızca teorik düzeyde kalmadığı, rekabet otoritelerinin hız kazanan biçimde incelemelerine işgücü piyasalarını konu ettiği görülmektedir.

Özellikle işgücü piyasalarında emek için rekabet halinde olan işveren konumundaki teşebbüslerin aralarındaki doğrudan/dolaylı anlaşmalar yoluyla çalışanların teşebbüsler arasındaki transferini engellemeleri, çalışanları daha yüksek ücretler ve daha iyi koşullar sunan iş fırsatlarından mahrum bırakabilmektedir. Böylece emek faktörünün teşebbüsler arasındaki hareketliliğinin azalmasıyla ve/veya emeğin karşılığı olan ücretlerin suni şekilde gerçek değerini bulamamasıyla işgücü piyasalarındaki rekabetçi yapı zarar görebilmektedir. Bu durum değerini bulamayan işgücünün, emeğinin karşılığını alabileceği başka pazarlara veya yurt dışına yönlenmesine yol açabilmektedir.

Bu kapsamda işgücü piyasalarında her geçen gün artan rekabet otoriteleri uygulamaları ile birlikte; emek faktörünün teşebbüsler arasında sağlıklı bir şekilde geçişinin sağlanması hedeflenmektedir. Böylelikle bir yandan çalışanların rekabetçi seviyelerin altında kalan ücretlerle çalışmasının önüne geçilebilecekken, diğer yandan çalışanların daha etkin bir şekilde hizmet sunabilecekleri teşebbüslerce istihdam edilmesiyle ve fikirlerin/yeteneklerin teşebbüsler arasında yayılmasıyla teşebbüslerin küresel rekabetçiliğinin artması gibi faydalar elde edilebilecektir. Bunun yanında rekabetçi açıdan sağlıklı işleyen bir işgücü piyasasının; işgücünün niteliğinin artması, refahın haksız bir biçimde işçiden işverene aktarılmasının engellenmesi ve işgücüne katılımın artması gibi çıktılar sağlaması da muhtemeldir.

İşgücü piyasalarındaki sorunları ve bu sorunlara rekabet hukuku araçlarıyla müdahale edilmesinin yaratacağı faydaları göz önünde bulunduran Rekabet Kurumu, özellikle yaratıcılığın ve inovatif zekânın ön plana çıktığı dijital çağda, çalışanların ürün ve hizmetlerin tüketici ile buluşma sürecine sundukları katkının da farkında olarak işgücü piyasasının rekabetçi yapısını korumayı hedeflemektedir.

Bu çerçevede işgücü piyasasına yönelik olarak 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlanmıştır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol