Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü, “Dünyadaki hiçbir devlet böyle bir afetin yükünü tek başına taşıyamaz” diyerek zorunlu bağış kampanyası başlattı. “Şanınıza yakışanı yapın” diyen Rektör, istediği parayı veren akademisyenlere ve personele “Ömür boyu şerefle sergileyecekleri bir takdirname takdim edeceğini” açıkladı.

Rektör, ‘Şanınıza yakışanı yapın’ diyerek zorla bağış yaptırıyor!

İsmail ARI

10 kenti yerle bir eden 42 binden fazla yurttaşı hayattan koparan büyük deprem felaketine ilişkin konuşan Şırnak Valisi Osman Bilgin’in "Memurlar, işçiler bir aylık maaşlarını almasınlar ne olacak? Aç kalmayız" sözleri gündem olurken Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü de bir skandala imza attı.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, 17 Şubat tarihinde üniversite personeline bir yazı göndererek zorla bağış toplamaya başladı. Rektör Polat’ın imzasının yer aldığı yazıda, “Şahsi tanıklığım odur ki milleti yardıma koşmadıkça dünyadaki hiçbir devlet böyle bir afetin yükünü tek başına taşıyamaz, yaralarını saramaz. Herkes elini taşın altına koymalıdır” denildi.

KİMİN NE KADAR BAĞIŞ YAPACAĞINA KARAR VERMİŞ

“Depremden etkilenen yerlerde yaşayan acılı, yaralı ve mahzun kardeşlerimizin dertlerine bir nebze merhem olmak adına 24 Şubat 2023 tarihine kadar Üniversite olarak yardım kampanyası başlatıyoruz” denilen yazıda şu skandal ifadelere yer verildi:

“Akademik yöneticilerimizden en az bir çıplak maaşını, idari birim amirlerimizden maaşlarının en az yarısını, kalan tüm personelimizden bir ayda ellerine geçen tüm devlet ödemelerinin en az yüzde 10'unu ve tabii ki gönüllerinden koparsa daha fazlasını- vermelerini istiyor, bekliyorum.
Birim amirlerimiz komisyon marifetiyle ve tutanak eşliğinde yardımlarınızı bir hesapta toplayacak, biriken meblağ yine tutanak eşliğinde rektörlüğümüzce AFAD hesabına aktarılacaktır. Seferberlik çağrısına cevap veren personelimize ömür boyu şerefle sergileyecekleri, bugüne özel tasarlanan bir takdirname takdim edilecektir. Evlatlarımıza övünçle miras bırakacağımız bu asil kampanyada ismimizin bulunması fırsatını kaçırmayın; şanınıza yakışanı yapın.”