birgün

23° AÇIK

Reuters: ABD Temyiz Mahkemesi Halkbank'ın yargılanabileceğine karar verdi

ABD Temyiz Mahkemesi Halkbank’ın İran’ın ABD yaptırımlarını ihlal etmesine yardımcı olduğu iddiasıyla yargılanabileceğine hükmetti.

DÜNYA 22.10.2021 17:55
Reuters: ABD Temyiz Mahkemesi Halkbank'ın yargılanabileceğine karar verdi
Abone Ol google-news

ABD Temyiz Mahkemesi Halkbank'ın İran'ın ABD yaptırımlarını ihlal etmesine yardımcı olduğu iddiasıyla yargılanabileceğine hükmetti.

Reuters’ın haberine göre, ABD temyiz mahkemesi Halkbank'ın İran'ın ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım etmekle suçlayan bir iddianameyi geri çevirme başvurusunu reddetti. ABD 2. Temyiz Mahkemesi, Yabancı Egemen Dokunulmazlıklar Yasası’nın bankayı koruyor olması halinde bile, Halkbank'a yönelik suçlamanın ticari faaliyet istisnası kapsamına girdiğini söyledi.

HALKBANK NE İLE SUÇLANIYOR?

Savcılar, Halkbank'ı petrol gelirlerini önce altına, ardından İran'ın çıkarları için nakite çevirmekle ve petrol gelirlerinin transferini haklı çıkarmak için sahte gıda sevkiyatlarını belgelemekle suçluyor. Ayrıca Halkbank'ın İran'a gizlice 20 milyar dolarlık kısıtlı fon transfer etmesine yardımcı olduğunu ve en az 1 milyar doların ABD finans sistemi aracılığıyla aklandığını iddiası da var.

Halkbank, yaptırımlardan kaçınmak için İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki para hizmet sağlayıcıları ve paravan şirketleri kullandığı iddiasıyla banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve komplo suçlamalarını reddediyor.

Banka, federal Yabancı Egemenlik Dokunulmazlıkları Yasası uyarınca kovuşturmadan muaf olduğunu, çünkü bu yasaya göre dokunulmazlığı olan Türkiye ile "eş anlamlı" olduğunu iddia etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol