birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Reuters: Ukrayna'nın Donetsk kentinde birden fazla patlama sesi duyuldu

Reuters haber ajansı, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde birden fazla patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

DÜNYA 19.02.2022 11:51
Reuters: Ukrayna'nın Donetsk kentinde birden fazla patlama sesi duyuldu
Abone Ol google-news

Reuters, görgü tanıklarına dayandırdığı haberde; Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde birden fazla patlama sesi duyulduğu bilgisini paylaştı.

Bağımsızlık yanlılarının kontrolündeki Donetsk ve Luhansk bölgeleri, kolektif olarak 'Donbas' diye anılıyor.

UKRAYNA: BİR ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Donbas bölgesinde açılan ateş sonucu, bir Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, bağımsızlık yanlılarının 19 kez ateşkes ihlali yaptığı ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Donbas'ın Novotroyske, Granitne, Vodyane, Şırokine ve Bolotone bölgelerinde açılan ateş sonucu, Ukrayna ordusundan bir askerin öldüğü aktarıldı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan diğer bir açıklamada, bağımzlıklık yanlılarının dün farklı bölgelerde 66 kez ateşkes ihlalinde bulunduğu ifade edildi.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Ukrayna’da Nisan 2014’te başlayan iç savaş Rusya ile ABD liderliğindeki Batılı ülkeler arasında bir nüfuz mücadelesine sahne oluyor. Washington, Kiev’e destek verirken Moskova ise Doğu Ukrayna’daki bağımsızlık yanlısı Donbass güçlerini destekliyor.

Yaklaşık 15 bin kişi yaşamını yitirdiği savaşta Kiev ile Moskova arasında varılan ateşkes anlaşması kimi ihlallere rağmen devam ederken, son aylarda ABD ve NATO’nun Ukrayna’ya yaptığı yığınak nedeniyle gerilim yeniden yükselmişti.

Rusya, Ukrayna’nın doğusuna yönelik bir işgal hazırlığında olduğunu reddederken ABD ve batılı ülkeler Rusya’nın böylesi bir hareketinin ağır sonuçları olacağı konusunda Moskova’yı tehdit ediyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol