birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.11.2021 16:46

Reynmen davayı kaybetti: 200 bin avroyu faiziyle birlikte ödeyecek

Riba Events isimli organizasyon şirketinin sahibi Rıza Cerit’in, turnede sahne alması için 500 bin avroya anlaştığı Reynmen’e turne öncesi ödediği 200 bin avronun iadesi için açtığı davayı karara bağlayan mahkeme şirketi haklı buldu. Mahkeme, Reynmen'in Cerit’e 200 bin avro ödemesine karar verdi. Cerit’in avukatı Eda Salman paranın en yüksek faiziyle birlikte ödeneceğini belirtti.

Reynmen davayı kaybetti: 200 bin avroyu faiziyle birlikte ödeyecek

Reynmen ile yapımcısı Rıza Cerit arasındaki dava sonuca bağlandı. Avrupa konserleri iptal edilen Reynmen lakaplı Yusuf Aktaş'ın aldığı 200 bin avroluk ön ödemeyi yapımcısına faiziyle birlikte geri ödemesi kararı verildi.

Riba Events’in sahibi Rıza Cerit, Avrupa’da gerçekleştirilecek olan 10 konserlik turne için ‘Reynmen’ lakaplı şarkıcı Yusuf Aktaş ile sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre, bu konserlerde sahne alıp performans sergilemesi karşılığında Reynmen’e 500 bin euro ödeyeceği belirlenen Riba Events şirketi, konser öncesi şarkıcıya 200 bin euro ödeme yaptı. Anlaşma yapılmasına karşın, korona virüs salgını sebebiyle turne iptal edildi.

Olaya ilişkin, Rıza Cerit’in avukatı Eda Salman tarafından mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, “Pandemi nedeniyle konser gibi kalabalık organizasyonlar iptal edildiği için Riba Events şirketi, konserlerini gerçekleştirmeyen Reynmen’e ödediği 200 bin euroyu geri istemiştir. Reynmen ihtarnamelere olumsuz cevap vermiştir. Şirketin zarar kaybına uğramasının engellenmesi için 200 bin euronun faiziyle birlikte Reynmen’den tahsilini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Hukuk Mahkemesi'nde devam eden dava karara bağlandı. Duruşmada, tarafların avukatları hazır bulundu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Reynmen’in Rıza Cerit’e 200 bin euro ödemesine karar verdi.

"FAİZİYLE BİRLİKTE ÖDEYECEK"

Mahkeme kararına ilişkin konuşan Rıza Cerit’in avukatı Eda Salman, “Mahkeme haklı olduğumuza karar vererek davamızı kabul etmiştir. Mahkeme kararına göre Reynmen, 200 bin avroyu en yüksek faiziyle birlikte müvekkilim Rıza Cerit’e ödeyecektir. Bu karar, korona virüs salgını sebebiyle gerçekleştirilemeyen organizasyonların mücbir sebep teşkil edebileceğine dair emsal bir karardır” ifadelerini kullandı.

(İHA)