birgün

9° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 29.12.2019 09:26

Roboski Katliamı’nda 8 yıldır yargılama yok

Şırnak’ın Roboski köyünde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirmesinin 8’inci yıldönümünde ülkenin pek çok kentinde anma etkinlikleri yapıldı. Katliamda yakınlarını kaybeden Ferhat Encu, “8 yıldır bir kişi bile yargılanmadı” dedi

Roboski Katliamı’nda 8 yıldır yargılama yok

HABER MERKEZİ

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011'de, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 17’si çocuk 34 kişinin hayatını kaybetmesinin 8’inci yıldönümünde ülkenin pek çok kentinde anma etkinlikleri yapıldı. Yaşamını yitiren 34 kişi Ankara, İstanbul, Adana ve Şırnak olmak üzere çok sayıda kentte yapılan etkinliklerle anıldı.

Roboski köyünde yapılan anmaya HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, DBP Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Saliha Aydeniz, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ile çok sayıda kişi katıldı.

Katliamda kardeşi ve çok sayıda yakınını kaybeden Ferhat Encu, 8 yıldır adalet mücadelelerinden vazgeçmediklerini dile getirdi. Buna rağmen tek bir kişinin yargılanmadığına dikkat çeken Encu, “Çünkü bu katliamın sorumluları şimdi Türkiye'yi yöneten iktidarda yer alıyor. Bundan kaynaklı yargılanmadılar” dedi. Ailelerin her an AKP zoruyla karşılaştığının altını çizen Encu, “Hakkında soruşturma açılmayan aile kalmadı. Katliamı yapanları yargılamalarını bekledik ancak kendi haklarını savunanlar ve bu mücadeleyi yürütenler yargılandı” dedi.

SEYİRCİ KALINDI

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, Büyükşehir Belediyesi parkında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Avukat İlhan Öngür, “Roboski’yi unutursak kalbimiz kurusun diyenler olarak bu toprakların vicdanı ve adalet mücadelesinin neferleri olmaya devam edeceğiz. Failler adalet ve hukuk önünde hesap verecek” dedi. HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ise katliamlara seyirci kalındığının altını çizdi.

***

roboski-katliami-nda-8-yildir-yargilama-yok-668095-1.

ROBOSKİ CEZASIZ KALAMAZ

Roboski’de yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından sorumluların cezalandırılması talebi sonuçsuz kaldı. Sorumlular hakkında idari ve adli yaptırım kararı alınmadı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, cezasız kalan Roboski katliamının ‘unutulmaması’ gerektiğini söyledi. Sorumlular cezalandırılana kadar bu yönlü mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Roboskili ailelerin yası devam ediyorsa, bunun en büyük nedeni siyasi iktidarın katliamı yapanlar lehine gösterdiği tutumdur. Bu katliam, daha sonra Roboskili ailelere verilen sözlerin tutulmamasıyla, Erdoğan’ın, ‘Bu olayın failleri Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak’ sözlerinin havada bırakılmasıyla, yine Erdoğan’ın ‘Yatıp kalkıp Roboski diyorsunuz’ diyerek yarayı deşmesiyle derinleştirilmiştir” dedi.

***

KATLİAMDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ

Ankara’da ise Roboski İçin Adalet Girişimi, İnsan Hakları Derneği Şubesi önünde eylem yaptı. ‘Katiller Bulunsun, Roboski Bir Daha Asla’ pankartı açılan eylemde Roboski Adalet Girişimi adına açıklamayı -Tanju Gündüzalp okudu. Adaletin aranmaya devam edildiğini dile getiren Gündüzalp, “96 aydır bir köy, bir halk, bir toplum, bir ülke hep birlikte adaleti arıyor. Yargı katliamı akladı” dedi.

“Bu süreçte aileler, konuya duyarlı sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, hukukçular olayın aydınlatılması, suçluların cezalandırılması için mücadele verdi” diyen Gündüzalp, şu ifadeleri kullandı: “34 insanın bombalarla öldürüldüğü her kesim tarafından kabul görmüş, kanıtlanmış olmasına rağmen, bu durum yasalar ve adalet sisteminde bir türlü karşılığını bulamadı. Cezasızlığın her köşe başına yerleştiği bu topraklarda, trajedi oldu 34 can.” Gündüzalp son olarak katliamların zamanaşımı olmayacağının altını çizdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol