birgün

7° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 15.02.2020 10:49

Robot Spot, rafineride göreve başlıyor

Robot Spot, rafineride göreve başlıyor

Boston Dynamics’in köpek robotu Spot, Massachusetts Eyalet Polisi geçen aylarda bomba imha timi tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi ise dört ayaklı robot Spot’u, Norveç’te bulunan Aker BP petrol firması kullanacak. Spot, petrol rafinesinde üretim ve güvenlikten sorumlu tutulacak.

Geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya sürülen robot köpek Spot, Massachusetts Eyalet Polisi bomba imha timinde kolluk kuvvetlerine yardımcı olması adına kullanılıyordu. İnternette ve özellikle de sosyal medyada videolarıyla dikkat çeken robot köpeğe ilgi artmaya başladı.

Boston Dynamics’in geliştirdiği dört ayaklı robot köpek Spot, bu sefer de petrol rafinelerinde çalışmaya başlayacak. Petrol endüstrisinin de dikkatini çeken Spot, Norveç petrol platformunda görev başında olacak. Spot, bir dizi başka robotlar ve drone’larla birlikte güvenlikten sorumlu olacak. Norveç Denizi’ndeki petrol rafinelerinde kullanması planan robot üzerinde bulunan 3 boyutlu kamera ve engellerden kaçınma sistemi dışında özel sensörlerle gaz kaçaklarını tespit edip herhangi bir ihlalde kara operatörlerine haber verecek Spot, insan hayatı için tehlikeli olacak görevlerde de kullanılabilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız