birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.03.2021 17:00

RTÜK HDP’nin yaptığı şikayeti reddetti: Beyanlar ifade özgürlüğü

HDP’nin televizyon kanallarında aleyhlerinde kullanılan ifadelerle ilgili şikayetini reddeden RTÜK, şikayete konu olan yayınları “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdi.

RTÜK HDP’nin yaptığı şikayeti reddetti: Beyanlar ifade özgürlüğü

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), HDP’nin televizyon kanallarında aleyhlerinde kullanılan ifadelerle ilgili şikayetini “ifade özgürlüğü” kapmasında bularak, reddetti.

ANKA'da yer alan habere göreRTÜK, HDP’nin 16 farklı dilekçeyle yaptığı şikayet başvurusunu görüştü. RTÜK kaynaklarından edinilen bilgiye göre partiyi “kaos çıkarmakla” suçlamaya varan ifadelere ceza çıkmadı.

HDP’nin yaptığı şikayetlere ilişkin beyanlar “ifade özgürlüğünün” kapmasında sayılarak, oy çokluğuyla HDP’nin ilgili kanallara yaptırımda bulunulması talebi reddedildi.

HDP’nin şikayet dosyasında yer alan bazı olaylar şöyle:

►Gazeteci Nedim Şener’in konuk olarak katıldığı Veyis Ateş’in sunduğu Habertürk Gündem programındaki “HDP’nin Türkiye’de bir kaos yaratma peşinde olduğu” sözü ve “içerde ayaklanma çağrısı yapmaya çalışıyorlar” ifadesi.

►Habertürk’teki “Türkiye’nin Nabzı” programında gazeteci Metin Özkan’ın “HDP milletvekillerinin Gazi Meclisi tehdit ettiği” iddiası. Para Gündem programında siyaset bilimci Prof. Dr. Mehmet Şahin’in HDP yöneticileriyle alakalı olarak “savunulamayacak derecede suça batmışlar” sözü.

►A Haber’in Memleket Meselesi programında kullanılan “HDP il binasında PKK sığınağı” ifadesi. AHaber sunucusu Erkan Tan’ın canlı yayında “HDP terör sevicilerden bir topluluk”, “HDP Türkiye Cumhuriyeti devletinin düşmanıdır” ve “HDP istikrarı bozup kaos peşinde” sözleri. Ajans Hafta Sonu programında AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın “bugün HDP milletvekilleri kandilden terörist başından talimat alıyorlar ve TBMM’de uygulamaya çalışıyorlar” ifadeleri.

►ATV Ana Haber’de ekrana getirilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ın “Demirtaş 53 kişinin ölümüne sebep olmuş” sözleri.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol