birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

MEDYA 18.05.2020 21:17

RTÜK'ten Nihat Sırdar'ın programına 3 kez yayın durdurma cezası

RTÜK, radyo programcısı Nihat Sırdar'ın programında dinleyicisinden gelen "Evde kendi patates cipsimi yaptım. Yanında bira iyi gider" mesajını okuması nedeniyle 3 kez yayın durdurma cezası verdi. Ceza kapsamında Sırdar'ın programı 'Nihat'la Sivrisinek' bugün yayınlanmadı

RTÜK'ten Nihat Sırdar'ın programına 3 kez yayın durdurma cezası

RTÜK, radyo programcısı Nihat Sırdar'ın, Kafa Radyo'da yayınlanan 'Nihat'la Sivrisinek' programında bir dinleyicinin mesajından okuduğu, ""Evde kendi patates cipsimi yaptım. Yanında bira iyi gider" sözleri nedeniyle programa 3 kez yayın durdurma cezası verildi. Ceza Sırdar'a 1 Mayıs'ta tebliğ edildi.

Sırdar Twitter'dan yaptığı paylaşımda cezanın bugün uygulanmaya başladığını duyurdu.

Sırdar'ın paylaşımı şu şekilde:

"Nihat'la Sivrisinek @kafaradyo da başlayamıyor. Bir dinleyici mesajında okuduğumuz "Evde kendi patates cipsimi yaptım. Yanında bira iyi gider" sözünden dolayı RTÜK tarafından verilen 3 günlük yayın durdurma cezasının ilk günü çünkü."

MUHALİF KANALA CEZA, SUNUCULARA 'YORUM YASAĞI' TEHDİDİ

rtuk-ten-nihat-sirdar-in-programina-3-kez-yayin-durdurma-cezasi-733209-1.

Halk TV’de yayınlanan, Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü yaptığı Sözüm Var programında Canan Kaftancıoğlu’nun yaptığı değerlendirmeler üzerine RTÜK, kanala beş kez yayın durdurma ve 29 bin TL idari para cezası vermişti.

RTÜK’ün kanaldan savunma bile almadan verdiği cezaya Ankara 14. İdari Mahkemesi, ‘savunma alınmadan ceza verildiği için’ yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Öte yandan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerine yorum yasağı getirmeyi gündeme almıştı.

Şahin katıldığı, “Salgınla Mücadele Sürecinde RTÜK” konulu video konferansta, televizyon kanallarının haber bültenlerini sunan medya mensupları hakkında şunları söylemişti:

“Buradan uyarıyorum, normalde kanuna göre yorum yapması mümkün değildi. Gerçekten bu işi iyi yapan arkadaşlarımızın yorumlarını engellemeyelim diye biz de diğerlerininkini engelleme adına karar almıyoruz. Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karara alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol