birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 27.08.2020 18:41

RTÜK'ten TELE1'e 'Evrensel' cezası

RTÜK ‘bölücü terör örgütünün bayrağının Evrensel gazetesinin reklamında kullanıldığı ve bunun da TELE1 kanalında yayınlandığı' ifadelerine yer vererek, kanala idari para cezası verdi.

RTÜK'ten TELE1'e 'Evrensel' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ‘bölücü terör örgütünün bayrağının Evrensel gazetesinin reklamında kullanıldığı ve bunun da TELE1 kanalında yayınlandığını' söyleyerek, kanala en üst sınırdan idari para cezası verdi.

ANKA'nın aktardığına göre, RTÜK, haftalık olağan toplantısında TELE1 kanalına en üst sınırdan idari para cezası verdi. Para cezasını gerekçesi Evrensel gazetesinin reklamı olarak açıklandı. RTÜK’e göre gazetenin reklamında ‘bölücü terör örgütünün kırmızı, sarı ve yeşil renklerindeki bayrağı' bulunuyordu.

PROPAGANDA SUÇLAMASI

RTÜK reklamda “Bir arada, barış içinde, kardeşçe yaşamak isteyenlerin sesi” ifadesini kullanıldığını ve mitinglerde görüntülerin verildiğini kaydederek, reklam ile ‘terör örgütünün propagandasının yapılmasına aracılık edildiği’ savunuldu.

Reklamda yer alan küçük kız çocuğu ise RTÜK tarafından “Kardeşlik mesajları kullanılarak masum bir kız çocuğuyla şirin gösterilmeye çalışıldı” diye değerlendirildi.

RTÜK, Tele 1 kanalının yayınladığı reklam ile “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez” ilkesinin ihlal edildiğini ekledi.

RTÜK ayrıca 'sağlık açısından sahte ürün satan' BLD, BER TV, TOP SHOP TV, KANAL YALOVA, ANADOLU TV, DOLUNAY INT uydu kanallarına yayın ve program durdurma cezaları ile idari para cezası müeyyideleri uygulandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız