birgün

10° AÇIK

RTÜK üyeliğine AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi

AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oymama sonucu RTÜK üyeliğine seçildi.

GÜNCEL 01.11.2022 21:21
RTÜK üyeliğine AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine, AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi.

Genel Kurulu’da bugün, AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel’in istifasının ardından boşalan RTÜK üyeliği için seçim yapıldı.

Oylama sonucunda RTÜK üyeliğine AKP adaylarından Mete Hacıarifoğlu seçildi.

Boş bulunan üyelik için AKP Batuhan Mumcu ve Mete Hacıarifoğlu'nu aday olarak bildirmişti.

METE HACIARİFOĞLU KİMDİR?

Ağustos 1973’te Karabük’te doğan Hacıarifoğlu, 1996-2003 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nde polis olarak görev yaptı. 2003-2009 yılları arasında RTÜK’te uzman kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları arasında AB Bakanlığı’nda geçici görevli personel olarak çalıştı, daha sonra RTÜK’e döndü. Hacıarifoğlu, 2013’ten bu yana araştırmacı kadrosunda Özel Kalem Müdür Vekili olarak görev yapıyor.

BOŞALAN RTÜK ÜYELİĞİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

AKP’li Taha Yücel, yaklaşık 3 ay önce ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı olmuş ve RTÜK üyeliğinden istifa etmişti. O dönem, Meclis’teki sandalye dağılımına göre, boşalan RTÜK üyeliğine AKP’li bir ismin seçilmesi gerekiyordu. Ancak İsmail Koncuk’un İYİ Parti’ye katılması ile birlikte RTÜK’teki üye kontenjanı tekrar İYİ Parti’ye geçmişti. Eski CHP ve Memleket Partisi Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin geçen hafta AKP’ye katılması ile birlikte, RTÜK üyeliğine yeniden AKP'li bir ismin seçileceği bilgisi verilmişti. Çelebi'nin AKP'ye katılmasının ardından RTÜK Başkanlığı'nın, TBMM'ye resmi yazı göndererek üyelik seçimi yapılması gerektiğini bildirmesi bekleniyordu.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklamasının ardından açıklama yapan RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, “Fakıbaba’nın AKP’den istifasıyla birlikte boş olan RTÜK üyeliği İYİ Parti’ye geçer” demişti.

Ancak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Ekim’de; TBMM bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, RTÜK üyeliği tartışmasına ilişkin, “Bu şekilde bir durum daha önce yaşanmamış. Kanun da bunu öngörmemiş... Burada hangi tarihteki husus dikkate alınabilir? Birisi seçimin yapıldığı gün, birisi başlatıldığı tarih, bir de üyelikte boşalmanın olduğu gün. Meclis Başkanı olarak 12 Ekim'de yazmışım yazıyı. Seçimin yapılacağı gün, o saat üye dağılımı değişiyor. Burada dolayısıyla günlük milletvekili değişimiyle yapılabilmesi mümkün değil" demişti.

Böylece üst kurul üyeliği kontenjanının AKP’ye geçtiği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol