birgün

20° AZ BULUTLU

DÜNYA 24.11.2018 11:22

Ruhani: Suudi Arabistan halkının çıkarlarını savunmaya hazırız

Ruhani: Suudi Arabistan halkının çıkarlarını savunmaya hazırız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Biz tüm gücümüzle Suudi Arabistan halkının çıkarlarını savunmaya hazırız” dedi.

Tahran'da düzenlen Uluslararası İslami Vahdet Konferansı'nda konuşan Ruhani, Suudi Arabistan yönetimini ABD'yle sürdürdüğü ilişkileri nedeniyle ağır sözlerle eleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan'la ilgili “Bu ineğin sütünü sağmalı” ve “Biz olmazsak iki hafta bile dayanamazlar” dediğini ileri süren Ruhani, "Sizi yağmalayan bu adamdan en azından görünürde de olsa size saygı göstermesini isteyin. En azından efendinizden sizin için sürekli kullandığı hakaretleri kabullenmeyin" dedi.

Suudi Arabistan yönetimine, "Kaynaklarınızı hediye edecek kadar ABD'ye ne ihtiyacınız var? Bölgede kim sizin düşmanınız?" diye soran Ruhani, "Biz tüm gücümüzle terörizme, saldırganlara ve süper güçlere karşı Suudi Arabistan halkının çıkarlarını savunmaya hazırız. (ABD'nin yaptığı gibi) sizden 450 milyar dolar da istemiyoruz. Size hakaret de etmiyoruz.(İran'la ilgili) kulağınıza fısıldanan yersiz sözlerden korkmayın. İran, korkulacak ülke değil, asıl süper güçlerden korkun. Biz sizin kardeşiniziz ve yanındayız." diye konuştu.

(DHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız