Ruhsatsız otel inşaatında işçi ayağından yaralandı
Fotoğraf: BirGün

Aycan KARADAĞ

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Kızılbük Koyu’nda Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından yapılmak istenen dev devremülk projesi hukuk tanımamaya devam ediyor.

Son olarak İnşaatta Üç Ay adlı taşeron firmaya bağlı çalışan Ömer Faruk Ozan, mesaisi sırasında merdivenden düşerek bileğini kırdığı öğrenildi. Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, işçi ile görüştüklerini ve 5 gün boyunca sağlığıyla ilgili bir işlemin yapılmadığını belirtti. Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi savcılığa suç duyurusuna bulunacağını açıkladı.

HUKUKSUZLUK SÜRÜYOR

Komite tarafından yapılan açıklamada, “Uzun süreden beri Sinpaş A.Ş.’nin, Marmaris İçmeler’de devam eden hukuksuz, doğayı katleden inşaatına karşı zorlu bir mücadele veriyoruz. Zorlu, çünkü mahkeme kararına ve belediyenin inşaatı mühürlemiş olmasına rağmen firmanın faaliyetlerine ara vermediğini görüyor ve belgeliyoruz. Bakanlık, valilik, kaymakamlık, belediye ve bahsi geçen şirket hakkında onlarca suç duyurusunda bulunduk, kurumlara görevlerini yerine getirmeleri için dilekçeler verdik. Ancak, hepimizi bağlayan yasalar konu Sinpaş olunca yok sayıldı, işletilmedi, durum görmezden gelindi. İnşaat mühürlü olmasına rağmen, bırakın bina içi çalışmalar yapılmasını, binaların dört bir yanı iskele ile çevrilip kat çıkıldı” denildi.

İŞÇİ GÜVENLİĞİ YOK

Şikâyetlerinin karşılık bulmadığı vurgulanan açıklamada, “Mahkeme kararıyla durdurulmuş ve belediye tarafından mühürlendiği söylenen bir adreste nasıl olur da bir işçinin sigorta kaydı yapılır, yapıldı ise nasıl çalıştırılır anlamak mümkün değildir. Bu ülkenin yurttaşları olarak yaşam alanlarımızı yıkıma uğratan, mühürlü inşaatta personel çalıştırarak işçi hakları ve güvenliğini yok sayan Sinpaş’ın yetkili kurumlarca, neden koruma kalkanıyla sarmalandığını anlamakta, anlamlandırmakta zorlanıyoruz” diye belirtildi.