birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 10.11.2020 10:04

Rus askerleri, Dağlık Karabağ’a konuşlandırılıyor

Dağlık Karabağ'da ateşkes üzerinde anlaşılmasının ardından Rus askerleri bölgeye yerleşmek üzere yola çıktı.

Rus askerleri, Dağlık Karabağ’a konuşlandırılıyor


Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ulyanovska Havaalanı'ndan İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a gönderildiği belirtildi.

AA'nın haberine göre Merkez Askeri Bölgesi'nden 15. motorize birliklerin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerinin, tarafların anlaşmalara uyumunu izleyeceği, Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktaları kurulmasının planlandığı hatırlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladığını ve bölgede Rus barış gücünün görev yapacağını duyurmuştu.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Rusya ve Azerbaycan liderleriyle Dağlık Karabağ'da savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını açıklamış, "Yayımlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici" demişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini duyurdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol