birgün

24° AÇIK

DÜNYA 11.04.2021 16:31

Rusya: Birliklerimizi kendi topraklarımızda nereye sevk ettiğimiz iç meselemiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Nasıl hareket ettiğimiz ve birliklerimizi kendi topraklarımızda nereye sevk ettiğimiz bizim kendi iç meselemiz” dedi.

Rusya: Birliklerimizi kendi topraklarımızda nereye sevk ettiğimiz iç meselemiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rossiya-1 kanalında “Moskova.Kremlin.Putin” isimli programda, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimi ve geçen gün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Putin’in yaptığı telefon görüşmesine ilişkin soruları cevapladı.

Kremlin Sözcüsü, Donbass bölgesinde tansiyonun yükselmesine ilişkin, bölgede yaptığımız hareketlilikler bizi ilgilendirir diyerek, “Nasıl hareket ettiğimiz ve birliklerimizi kendi topraklarımızda nereye sevk ettiğimiz bizim kendi iç meselemiz” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Donbas’a desteği ile ilgili sözlerinin savaşa yol açıp açmayacağının sorulması üzerine Sözcü Peskov, “Elbette, hiç kimse savaşa doğru ilerlemiyor ve hiç kimse böyle bir savaş olasılığını kabul etmiyor” dedi.

UKRAYNA’DA BİR İÇ SAVAŞ OLASILIĞINI KİMSE KABUL ETMİYOR

Peskov, Ukrayna’da bir iç savaş olasılığını da hiç kimsenin kabul etmediğini ancak Rusya’nın Ukrayna’nın güney doğusundaki Rusça konuşanların kaderine kayıtsız kalmayacağını vurguladı.

Donbas'taki krizin çözümüne ilişkin Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna’dan oluşan Normandiya formatında bir liderler zirvesi hazırlamak için siyasi danışmanların çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Peskov, krizin çözümüne yönelik 2015’te imzalanan Minsk Anlaşması’nın uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

“KİEV’İN MİNSK ANLAŞMASINA İLİŞKİN SÖYLEMLERİ PARİS VE BERLİN’DE ŞAŞKINLIĞA YOL AÇIYOR”

Peskov, “Kiev'den sık sık ve çeşitli düzeylerde, Minsk Anlaşmaları'ndaki önlemlerin neredeyse işe yaramaz ilkeler olduğuna dair ifadeler duyduğumuzda, bu sadece bizde değil, muhtemelen Paris ve Berlin'de de şaşkınlığa neden oluyor” şeklinde konuştu.

Merkel, Avrupa sınırlarında Rus askerlerinin sayısının artmasına yönelik endişelerini dile getirdi diyen Peskov, Putin'in, Merkel'in endişelerine dair verdiği tepkiden de bahsetti. Peskov, “Rusya'nın yanı başında iç savaşın yeniden başlamak üzere olduğu bir ülke var. Bu bizim için tehlikeli mi? Elbette tehlikeli. Güvenliğimizi sağlamak için önlemler almalı mıyız? Tabii ki almalıyız. Biz de bunu yapıyoruz” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA-İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol