birgün

27° AÇIK

SAĞLIK 31.05.2020 01:04

Rusya’dan Covid-19 ilacına onay

Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüse karşı geliştirilen ilk ilaç Avifavir’e onay çıktı

Rusya’dan Covid-19 ilacına onay

Rusya’da koronavirs enfeksiyonuna karşı geliştirilen ilk ilacın Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldığı öğrenildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rusya Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı devlet ilaç kayıt kütüğünde yer alan açıklamada, Covid-19’a karşı geliştirilen ilk ilaç olan Avifavir’in Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldığı ifade edildi.

İlacın Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF) ile (birkaç ilaç şirketinin çatısında toplandığı) HimRar Yüksek Teknolojiler Merkezi tarafından geliştirildiği belirtilen açıklamada, ilacın ticari adının ‘Avifavir’, uluslararası patent alınmamış adının ise ‘Favipiravir’ olduğu ifade edildi.

EN İYİ SONUÇLARI GÖSTERDİĞİ SÖYLENİYOR

RDIF geçen martta HimRar ile ‘Favipiravir’ adlı ilacın üretimi amacıyla ortak girişim kurma kararı almıştı. Daha önce Çinli uzmanlar, bu ilacın koronavirüse karşı etkili olduğunu belirlemişti.

Önceki gün ise nisan sonu klinik testlerine başlanan ilacın geliştirilmesindeki son aşamaya gelindiği açıklanmıştı.

‘Avifavir’ adı altında üretilecek olan ilaç, son verilere göre Rusya ve diğer ülkelerde test edilen diğer ilaçlara kıyasla en iyi sonuçları göstermişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız