birgün

22° AÇIK

Rusya ‘kilit hedefe’ yöneldi

DÜNYA 08.08.2022 06:30
Rusya ‘kilit hedefe’ yöneldi
Abone Ol google-news

Rusya, Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde yer alan Bahmut ve Avdiivka'ya saldırı başlattı. AP'nin haberine göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus birliklerin Donetsk kentinin bitişiğindeki Avdiivka'ya ve kentin kuzeydoğusundaki Bahmut'a obüs ve roketatar atışları eşliğinde geniş kapsamlı bir saldırı başlattığı bildirildi.

Rusya'nın Bakhmut ve Avdiivka'yı "kilit hedef" olarak gördüğü kaydedilen açıklamada, "Donetsk yönünde düşman, ana çabalarını Bakhmut ve Avdiivka yönlerine yoğunlaştıran bir saldırı operasyonu yürütüyor" ifadeleri yer aldı. Ukrayna'nın Donetsk Valisi Pavlo Kirilenko, Telegram'dan yaptığı bir paylaşımda bir Rus bombardımanında 5 sivilin öldüğünü ve 14'ünün de yaralandığını öne sürdü.

RAPOR İSTİFA GETİRDİ

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü'nün Ukrayna'yla ilgili yayımladığı raporun yankıları sürüyor. Örgütün Ukrayna şubesinin başkanı Oksana Pokalchuk, raporla Kremlin propagandası yapıldığını öne sürerek cuma günü istifa etti. 3 Ağustos'ta yapılan açıklamada Af Örgütü, Ukrayna ordusunun sivillerin bulunduğu yerleşim bölgelerine üs ve silah kurarak "uluslararası hukuku çiğnediğini ve insanları tehlikeye attığını" savunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol