birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 15.10.2019 14:00

Rusya: Menbic'in kontrolü Suriye ordusunda

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun "Menbic'e girenler Suriye ordusu değil Kürt güçleri, biz kente ilerliyoruz" iddiasının üzerine Rusya'dan açıklama geldi. Açıklamada, "Menbic tamamen Suriye ordusunun kontrolü altında. Türk güçleri ile temas hattında Rus askeri devriye geziyor" denildi.

Rusya: Menbic'in kontrolü Suriye ordusunda


Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbic’in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu.

Savunma Bakanlığı, Rus askeri polisinin Suriye'nin kuzeyinde hükümet güçleri ile Türk ordusunun kesişim hattında devriye faaliyetleri yürüttüğünü belirtti.

"Rus askeri polisi, Menbiç'in kuzeybatı sınırında Suriye ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki kesişim hattında devriye faaliyetlerini sürdürüyor" diyen bakanlık, Rus ordusunun Menbiç'teki durum konusunda Türk ordusuyla işbirliği yaptığını vurguladı.

Bu arada bakanlık, ABD ordusunun Menbiç'in kuzeybatısında yer alan Dadat ile Um-Mial yerleşimlerinde bulunan üslerini terk ettiğini bildirdi.

TSK MENBİC'İ İSTİYOR

Harekatın başlamasının ve ABD’nin çekilmesi sonrası Kürtlerin Şam’la anlaşmasını ardından, stratejik kentte dün hareketlilik yaşanmıştı. Kendisine Suriye Milli Ordusu diyen ÖSO gruplarının Menbic’e doğru ilerlediği iddiası sosyal medyada hızla yayılsa da iddiaya TSK’den doğrulama gelmemişti.

Suriye devlet medyası ise dün ve bugün, Suriye askerlerinin kente girdiği ve Menbiclilerin askerleri sevinçle karşıladığı haberini verdi.

Bununla birlikte, SMO’dan bugün Reuters’a yapılan açıklamada, Menbic’e girenlerin ‘Suriye askerleri değil Kürt güçleri olduğu’ savunularak, “Menbic’e ilerlemeyi sürdüreceğiz” denildi.

NEDEN ÖNEMLİ?

Fırat’ın batı kıyısında ve Türkiye ile ÖSO’nun kontrol ettiği Cerablus’un hemen güneyinde bulunan Menbic, ABD ile Türkiye arasında uzun süredir anlaşmazlık konusuydu.

ABD askerleri kent merkezinde SDG’nin üyesi olduğu Menbic Askeri Konseyi’yle kent kırsalında TSK ile ortak devriye geziyordu. Türkiye ABD’den kontrolün TSK’ye bırakılmasını uzun zamandır talep ediyor ve Menbic Yol Haritası adı verilen sürecin uygulanmadığını belirtiyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız