birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Rusya'nın Uluslararası Ödemeler Bankası'na erişimi askıya alındı

BIS Sözcüsü, Rusya'nın Uluslararası Ödemeler Bankası hizmetlerine erişiminin askıya alındığını açıkladı. Karara göre Rusya, kurumun toplantılarına ve diğer faaliyetlerine de katılamayacak.

DÜNYA 10.03.2022 17:47
Rusya'nın Uluslararası Ödemeler Bankası'na erişimi askıya alındı
Abone Ol google-news

Rusya'nın Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) hizmetlerine erişimi askıya alındı. BIS sözcüsü, Rusya'nın, bütün BIS hizmetlerine erişiminin askıya alındığını söyledi.

BIS'in Rusya Merkez Bankası'na yönelik bütün uluslararası yaptırım kararlarını takip ettiğini belirten sözcü, BIS'in Rusya Merkez Bankası'na yönelik yaptırımları atlatmak için kullanılamayacağını kaydetti.

Sözcü, karar doğrultusunda Rusya Merkez Bankası'nın BIS hizmetlerine erişemeyeceğini, kurumun toplantılarına ve diğer faaliyetlerine katılamayacağını bildirdi.

ULUSLARARASI ÖDEMELER BANKASI

İsviçre merkezli uluslararası finans kuruluşu BIS, 1930 yılında Basel şehrinde kuruldu.

BIS'in aralarında ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın da (TCMB) yer aldığı 60'tan fazla üyesi bulunuyor.

BIS, uluslararası parasal ve finansal iş birliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Kurum, merkez bankaları için bir banka görevi görüyor.

BIS'in, üye ülkelerin merkez bankalarının rezerv politikaları konusunda koordinasyonu sağlamak ve merkez bankaları arasında para transferlerinde aracı olmak gibi görevleri bulunuyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun