birgün

22° AÇIK

DÜNYA 30.06.2020 17:37

Rusya: Türkiye’ye teslim edilen S-400’ler izinsiz ihraç edilmesi mümkün değil!

ABD'de gündeme gelen 'Türkiye'deki S-400'lerin ABD tarafından satın alınması' teklifine Rusya'dan, bizim iznimiz olmadan yeniden ihraç edilemez açıklaması geldi

Rusya: Türkiye’ye teslim edilen S-400’ler izinsiz ihraç edilmesi mümkün değil!

ABD'li Senatör John Tune'un, Türkiye'deki S-400'leri ABD'nin satın alması teklifiyle ilgili konuşan Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Sözcüsü Mariya Vorabyeva, Türkiye’ye teslim edilen S-400 füze savunma sistemlerinin Rusya’nın izni olmadan yeniden ihraç edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Vorobyeva, "Askeri ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek için ekipmanlarımızın alıcısının Rus tarafına nihai kullanıcı sertifikası sunması gerekiyor. Bu nedenle, Rus tarafının resmi izni olmadan bu ürünlerin üçüncü ülkelere teslim edilmesi veya yeniden ihraç edilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD’li Senatör Whip John Tune, Türkiye ile ABD arasında büyük bir krize yol açan ve Türkiye’nin F-35 programından çıkmasına neden olan S-400 füze savunma sisteminin ABD tarafından Türkiye’den satın alınması için, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda değişiklik yapılmasını önermişti.

Bu önerinin, ABD ve Türkiye arasındaki krizin çözümü için akıllıca bir hamle olduğu yorumları yapılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız