birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 07.02.2021 09:17

Rusya’yla Avrupa arasında gerilim giderek tırmanıyor

Rusya’yla Avrupa arasında gerilim giderek tırmanıyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa ülkelerinin Rusya’da sağcı muhalif lider Aleksey Navalni’ye yönelik hapis cezası nedeniyle Kremlin’e tepkileri sürerken gerilimi artıracak gelişmeler ardı sıra yaşanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un tutuklu Katalan siyasetçilerle ilgili açıklaması İspanya’yla diplomatik kriz yarattı.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, “İspanya’da siyasi tutuklu yok” tepkisi verdi. Lavrov, Navalni’nin durumunu İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık girişimlerinden dolayı hapis cezası alan 9 Katalan siyasetçiyle kıyaslamış ve “Katalan siyasi tutuklular” ifadesini kullanmıştı.


‘CEVAPSIZ KALMAYACAK’

Rusya’nın diplomatik kriz yaşadığı diğer ülkeler ise Polonya ve İsveç oldu. Navalni eylemlerine destek verdiği için iki ülkeden üç diplomatın sınır dışı edilmesi üzerine Polonya hükümeti, “Rusya’nın Polonyalı bir diplomatı sınır dışı etme kararının, iki ülke arasında gergin olan ikili ilişkileri daha da olumsuz yönde etkileyeceği” uyarısında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise söz konusu sınır dışı edilen diplomatlarla ilgili durumu hatırlatarak, “Rusya adımını tekrar gözden geçirmezse bu, cevapsız kalmayacaktır” şeklinde tehdit yollu bir mesaj verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol