birgün

12° PARÇALI BULUTLU

S-300’ler Ukrayna’da

ABD ve Batılı ülkelerin silah yığdığı Ukrayna’ya Slovakya S-300 hava savunma sistemini bağışlama kararı aldı. Karşılığında dördüncü Patriot bataryası akacak.

DÜNYA 09.04.2022 10:02
S-300’ler Ukrayna’da
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

Savaşın ilk gününden bu yana hava savunma sistemi talep eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski istediğini aldı. ABD’nin onayıyla Slovakya, Sovyetler Birliği döneminden kalma S-300 hava savunma sistemini Ukrayna'ya bağışlama kararı aldı. Başbakan Eduard Heger, bu adımın Ukrayna'nın talebi üzerine atıldığını ve Slovakya'nın Rusya ile yaşanan savaşa dahil olduğu anlamına gelmediğini vurguladı. Zelenski, 16 Mart'ta Amerikan Kongresine hitaben yaptığı konuşmada silah ve silah sistemleri talebini yinelemiş, isim vererek S-300 füze savunma sistemlerine ihtiyaçları olduğunu kaydetmişti.

BATARYA YOLDA

İşgal öncesinde Ukrayna'nın elinde 100 kadar S-300 bataryası bulunduğu, ancak 40 kadarının savaşta tahrip olduğu tahmin ediliyor. Slovakya, 1993 yılında Çekoslavakya'nın bölünmesi sonrasında bir adet S-300 bataryasını envanterine geçirmişti.

Zelenski'nin talebi ve ABD'nin girişimleri sonrasında Slovakya, elindeki S-300 sistemini Ukrayna'ya verebileceğini bildirmiş, ancak bunun karşılığında kendi hava sahasının güvenliği için modern Patriot sistemlerinin yerleştirilmesini talep etmişti. Savunma Bakanı Yaroslav Nad da, müttefiklerin Slovakya'ya dördüncü Patriot bataryasını önümüzdeki hafta göndereceğini bildirdi. Önceki bataryalar, Hollanda ve Almanya tarafından Mart ayında sevk edilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol