S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill Türkiye’de dezenflasyon sürecinin 2024-2025’te başlayabileceğini söyledi. Gill, 2023’te enflasyonun yüzde 40 civarında kalabileceğini belirtti.

S&P'den Türkiye tahmini: Dezenflasyon için tarih verildi
Fotoğraf: AA

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Global Kıdemli Direktörü Frank Gill Bloomberg HT’ye Türk ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gill Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’de enflasyonda kısa vadede aşağı yönlü hareket beklemediklerini kaydetti. Gill 2023’te enflasyonun yüzde 40 civarında kalabileceğini, dezenflasyon sürecinin 2024-2025’te başlayabileceğini söyledi.

"ZORLU DENGELER VAR"

Yeni ekonomi yönetimiyle beraber bir politika dönüşümü gerçekleştiğini belirten Gill "Manşet enflasyonu düşürmek, cari açığı azaltmak konusunda ciddi olduklarını görüyoruz. Bunu da bankaları sert bir şekilde etkilemeden yaptıklarını görüyoruz. Ancak talepte yavaşlamanın zorlu bir süreç olduğunu görüyoruz. Yani zorlu dengeler var" diye konuştu.

"TÜRKİYE SERMAYE GİRİŞLERİNDEN HENÜZ YARARLANAMIYOR"

Gelişmekte olan ülkelere dair beklentilerinden bahseden Gill Brezilya, Meksika, Endonezya, Macaristan, Polonya gibi ülkelere sermaye akışı olduğunu söyledi.

Gill "Bu ülkelerde Merkez bankaları parasal sıkılaştırma konusunda bir daha Fed’in önündeydi. Türkiye’de negatif reel faiz var, bu nedenle sermaye girişlerinden henüz yararlanamıyor. Ancak Türkiye önemli ve sağlam bir ekonomi. Avantajları ve fırsatlarının yüksek olduğunu düşünüyoruz" yorumunu yaptı.

Gill gelecek dönemdeki zorluğun ekonominin yavaş iniş senaryosu olacağını kaydetti.