birgün

24° AZ BULUTLU

MEDYA 06.07.2020 14:29

Sabah gazetesi Antarktika’ya cami yapılmasını talep etti: Türkiye’ye yakışır!

Hükümete yakın gazetelerden Sabah, Türkiye’nin Antarktika kıtasına cami yapması gerektiğini savundu. Gazete, “Antarktika'ya ilk camiyi yapmak da Türkiye'ye yakışır” ifadelerini kullandı

Sabah gazetesi Antarktika’ya cami yapılmasını talep etti: Türkiye’ye yakışır!

MEDYA SERVİSİ

AKP iktidarının kontrolündeki yayın organlarından Sabah gazetesi, bugünkü sayısında ilginç bir talepte bulundu.

Birkaç gündür Antakrtika kıtasıyla ilgili bir yazı dizisi yayımlayan gazete, Türkiye’den 14 bin 426 km uzakta bulunan bu kıtaya cami yapılmasını önerdi.

Hayrettin Bektaş imzalı yazı dizisinde, Antakrtika’da bulunan King George Adası’nda iki kilisenin bulunduğu, “Türkiye’nin Horseshoe Adası'nda kalıcı bilim üssü için hazırlıklarını sürdürdüğü” ifade edilerek, “Bu üssün bünyesinde bir de caminin inşa edilmesi, ülkemizin temsil ettiği İslam dünyası için büyük önem taşıyor. Antarktika'ya ilk camiyi yapmak da Türkiye'ye yakışır” denildi.

‘Antarktika’ yazı dizisinin son gününde, cami önerisi şöyle dile getirildi:

‘İSLAM DÜNYASI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

“Antarktika'nın en kuzeyinde bulunan King George Adası'na günler sonra ulaştık. Gemiden ayrılarak karaya çıktık. Karada derme çatma inşa edilen ve zemininde asfalt bile olmayan havalimanında bizi almak üzere yola çıkan uçağı beklerken çevrede inşa edilen yapılar dikkatimizi çekti. Çok sayıda bilim üssünün bulunduğu King George Adası'nda iki tane de kilise var. Hem Katolik hem Ortodokslar için inşa edilen iki kilise de aslında sembolik olarak konumlandırıldı. Yapı olarak küçük bir yer işgal etseler de temsil ettikleri misyon çok büyük. Türkiye, Horseshoe Adası'nda kalıcı bilim üssü için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu üssün bünyesinde bir de caminin inşa edilmesi, ülkemizin temsil ettiği İslam dünyası için büyük önem taşıyor. Antarktika'ya ilk camiyi yapmak da Türkiye'ye yakışır.”

ANTARKTİKA HAKKINDA

Antarktika, Güney Yarımküre'nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu'nu içeren, içinde ülke bulunmayan tek kıtadır.

Dünyanın en kurak yeri olarak bilinen bu kıtanın bazı yerlerine 2 milyon sene yağmur yağmadığı biliniyor. Antarktika ayrıca dünyanın en soğuk kıtası.

Yapılan araştırmalarda, Avrupalı ve Amerikalı kaşiflerin Antarktika ile ilk doğrulanan karşılaşmasının 1820 yılında gerçekleştiği kaydediliyor.

Kıta etrafındaki adalarda çalışan, bilimsel çalışmalarda bulunan ve diğer işlerde çalışanlarla birlikte kıtanın nüfusu kışın 1000 iken, yazın yaklaşık 5000’e yükseliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız