birgün

15° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.08.2019 11:13

Sabrımız kalmadı grev kapıya dayandı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu toplu sözleşmelerinde, hükümet ile Türk-İş arasında yapılan son görüşmede de anlaşma sağlanamadığının altını çizdi: "Sabrımız kalmadı, gazozun havası kaçtı"

Sabrımız kalmadı grev kapıya dayandı

Türk-İş ile hükümet arasında yapılan kamu toplu sözleşmelerinde henüz anlaşma sağlanamadı. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlara atıfta bulunan Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, “Bakan Hanım bir iki gün süre istedi ama sabrımız kalmadı” dedi. Atalay, yol haritalarının ne olacağı konusunda ise “Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam” dedi.

Türk-İş Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısına çeşitli işkollarından işçiler iş kıyafetleriyle katıldı. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümet ile yapılan üçüncü görüşmenin dün yapıldığını söyledi. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptıkları görüşmede taleplerini karşılayacak bir teklif olmadığını söyleyen Atalay, yanında oturan işçileri göstererek “Onların haklı taleplerini, ülkeyi yönetenlere anlatmaya gayret ediyoruz” dedi. Bazı işkollarında grevin kapıya dayandığını anlatan Atalay, bugüne kadar Türk-İş'in arzusunun toplu sözleşmeyi masa başında çözmek olduğunu dile getirdi.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLARINI ÖRNEK VERDİ

Ancak yüzde 6+4 zam teklifinin iki yıl önce imzalanan toplu sözleşmedeki yüzde 7,5+5 rakamının gerisinde kaldığına dikkat çeken Atalay, “Bakan hanım bir iki gün süre istedi ama sabrımız kalmadı, gazozun havası kaçtı. Elektriğe toplam yüzde 44, doğalgaza son olarak yüzde 14'ün üzerinde zam yapıldı. Arkadaşlarımız madenlerde, elektrik direği tepesinde. Memurların sözleşmesi var onlar da bizim parçamız. Ancak çalışma koşullarımız o kadar zor ki günde 5 arkadaşımız iş cinayetlerinde ölüyor. Bazıları öldükten sonra sigortalı yapılıyor” dedi.

Zammın yanı sıra kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan işçilerin kadroya geçmesi sözünün tutulmadığını, geçici işçilerin sorunları olduğunu anlatan Atalay, İşçilerinin haklı taleplerinin bayramdan önce yerine getirilmesini istedi. Cuma gününe kadar masa başında anlaşma sağlanamaması durumunda kanunun tanıdığı hakları kullanarak işçilere öncülük yapmak zorunda olduklarını söyledi. Atalay, “Bizim vaktimiz doldu” dedi.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ YÜZDE 15'İ GEÇMİYOR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, Cumhurbaşkanı ile bir görüşmesi olmadığını ve muhatabının bakan olduğunu ifade etti. Bakan Selçuk'un son görüşmede kendilerine bir teklifi olup olmadığı sorulduğunda önce “Resmi rakam verilmedi ama ima edildi. Resmi, yazılı bir teklif olmadan paylaşamam” dedi. Başka bir gazetecinin hükümetin teklifinin toplamda yüzde 15'i geçip geçmediği sorusuna ise “Yüzde 15'i geçmiyor” diye yanıt verdi.

Bundan sonraki yol haritalarına ilişkin Atalay şu ifadeleri kullandı: “Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam. Darphanede süre dolunca başkan gidip işçiye soracak işçi ne derse onu yaparız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız